Vairāk nekā divas trešdaļas cilvēku vismaz vienu reizi dzīvē ir piedzīvojuši kādu no partneru vardarbības veidiem - fizisku, emocionālu vai psiholoģisku vardarbību pret viņiem. Šāda biedējoša statistika atklājās pagājušajā gadā ASV uzņēmuma “Gitnux” veiktajā pētījumā. Turklāt pētījuma dati liecina, ka visas aptaujātās sievietes un gandrīz visi aptaujātie vīrieši vismaz reizi dzīvē ir pielietojuši emocionālu vardarbību pret savu partneri. Tas liecina, ka neveselīgās attiecībās ir ļoti daudz cilvēku. Svarīgi ir arī atcerēties, ka statistika atklāj tikai daļu no problēmas - daži cilvēki neuzdrošinās pat runāt par attiecību disfunkciju. Bet kā jums saprast, vai jūsu attiecības ir toksiskas? Un ko darīt, ja jūs saprotat, ka jūsu attiecības nav veselīgas?
Toksisku attiecību pazīmes
Bieži vien cilvēki jautā: “Kāpēc attiecībās ir tik grūti?”. Taču patiesība ir tāda, ka cilvēkiem, kuri bauda veselīgas attiecības, šādu jautājumu nav. Protams, pat veselīgākajās attiecībās ir strīdi, domstarpības un daži kritumi, taču partneri spēj nobriedušā veidā atrisināt problēmas, jo viņi vēlas būt kopā. Pat visgrūtākajos brīžos viņi nedomā par šķiršanos un jūtas laimīgi. Kā ir ar toksiskām attiecībām?
Cilvēki, kas ir ieslodzīti šādās situācijās, mēdz justies pastāvīgi noguruši, “iztukšoti” un nelaimīgi - īpaši pēc laika pavadīšanas kopā ar partneri. Tieši šis pastāvīgais stāvoklis var signalizēt, ka jūsu attiecības ir neveselīgas. Par to liecina arī citas pazīmes.
Eksperti norāda, ka partneriem ir jāatbalsta vienam otru un jāpriecājas, kad otrai pusei ir panākumi. Taču, ja attiecības nav veselīgas, tās kļūst līdzīgas sacensībai un salīdzināšanai - partneri viens otru nevis atbalsta, bet gan apskauž. Cilvēki var nejusties atbalstīti vai iedrošināti, kā arī var zaudēt uzticību savai otrajai pusītei, zinot, ka tā nebūs līdzās, kad viņiem būs vajadzīga.
Vēl viens svarīgs signāls ir toksiska komunikācija. Ja jūsu sarunas parasti ir pilnas ar sarkasmu, kritiku, manipulācijām un pazemojumiem, jūsu komunikācija ir toksiska. Veselīgas attiecības balstās uz savstarpēju cieņu un sirsnību, nevis uz mēģinājumiem pastāvīgi “izzobot” vai pazemot savu partneri. Šādas komunikācijas sekas ir tādas, ka otrs cilvēks jūtas stulbi un kaunās par to, kāds viņš ir, jo viņa otrā pusīte viņu pastāvīgi izsmej.
Toksiska komunikācija var ietvert arī izvairīšanos no problēmu risināšanas, jo īpaši, ja tā ir saistīta ar pastāvīgu pagātnes kļūdu vai strīdu atkārtošanu. Šāda komunikācija var pāraugt arī manipulācijā. Piemēram, viens no partneriem var kļūt auksts, jo jūs neesat pateicis to, ko viņš vēlas dzirdēt. Tad, tiklīdz viņš vai viņa dzird to, ko vēlas dzirdēt, viņš vai viņa atkal sāk izturēties sirsnīgi. Ja kādreiz esat domājis, ka vēlaties darīt kaut ko tādu, kas jums sagādā prieku, bet pēc tam uzreiz domājat “bet viņš/viņa būs dusmīgs/-a”, iespējams, ar jums manipulē.
Toksiskām attiecībām raksturīgi arī mēģinājumi kontrolēt savu partneri - pārbaudīt viņa sociālos tīklus, ziņas, tālruni, ierobežot viņa finanses un aizliegt viņam tikties ar noteiktiem cilvēkiem. Tāpat tas nozīmē arī mēģināt zināt, ko otra persona dara un kur tā visu laiku atrodas. Tas liecina ne tikai par mēģinājumu kontrolēt savu otro pusīti, bet arī par neuzticību vai pat neveselīgu greizsirdību.
Pastāvīga melošana var liecināt arī par to, ka attiecības nav veselīgas, jo īpaši, ja jūsu partneris pastāvīgi slēpj patiesību vai melo par to, ar ko un kur pavadīja laiku. Tāpat, ja jūs melojat par šīm lietām, jo baidāties atzīt, ka esat “pārkāpis” viņu noteikumus.
Padomājiet arī par to, vai jūsu otrā pusīte respektē jūsu robežas un vajadzības. Pārliecinieties, ka jūs pats to visu respektējat. Jo pastāvīgi neapmierinātas vajadzības un robežu neievērošana var liecināt par kādu disfunkciju attiecībās. Arī tad, ja jūs negūstiet empātiju, emocionālo atbalstu no savas otrās pusītes vai ja jūs pats to nesniedzat.
Toksisku attiecību pazīmju ir daudz vairāk nekā šeit aprakstītās, taču tās visas noved pie viena un tā paša - attiecībās jūtaties slikti, visu laiku raudat, jūtaties ļoti dusmīgi, jūtaties nedroši un zināmā mērā ierobežoti.
Kad tās var labot?
Vai ir iespējams toksiskas attiecības pārvērst par veselīgām? Eksperti apgalvo, ka jā, taču to labošanai būs nepieciešams ilgs laiks. Cilvēki toksiskās attiecībās parasti nonāk pagātnes traumu dēļ un atkārto vienu un to pašu attiecību modeli, līdz sadziedē pagātnes rētas.
Šādas attiecības ir iespējams padarīt veselīgas tikai tad, ja abi partneri vēlas mainīties. Ja viens vēlas mainīties tikai uz īsu brīdi vai izmanto to kā aizsegu, lai noturētu otru pusīti, attiecības turpinās būt toksiskas. Svarīgākais noteikums ir būt godīgam gan pret sevi, gan pret savu partneri.
Abiem partneriem ir arī nepieciešams vienoties par problēmām, ar kurām viņi abi saskaras, neatkarīgi no tā, vai tas ir cieņas, uzticības vai citu iemeslu trūkums. Galu galā pirmais solis problēmas risināšanā ir atzīt, ka tā pastāv. Tas var būt grūtāk, nekā šķiet, jo viens cilvēks var nevēlēties to atzīt vai pat vainot otru vai apkārtējo vidi problēmas rašanās dēļ.
Un, kamēr abi godīgi neatzīs problēmu, mēs nevarēsim pāriet pie svarīgākā soļa - veselīgas komunikācijas. Tas nav iespējams, ja viena persona vaino, pazemo vai nosoda otru. Problēmu var atrisināt tikai tad, ja distancējas no tā, kurš ir vainīgs, un atrod kopīgu risinājumu. Tāpēc, lai uzturētu veselīgu komunikāciju, savas attiecības nostādiet augstāk par savu ego un centieniem “uzvarēt” partneri.
Visbeidzot, pajautājiet sev - kādas attiecības jūs patiešām vēlaties? Ja visu mūžu esat bijis tikai toksiskās attiecībās, jums var būt grūti iedomāties, ka pāra dzīvei patiešām nav jābūt piepildītai ar drāmu, dusmām, strīdiem vai pazemojumiem. Tāpēc godīgi un nemelojot sev iedomājieties, kā varētu izskatīties attiecības, kā pret jums vajadzētu izturēties un ko jūs varētu darīt citādi.
Tajā pašā laikā nemēģiniet analizēt partnera uzvedību - to var mainīt tikai pats cilvēks. Tā vietā koncentrējieties uz to, ko jūs varat mainīt un ko jūs sniedzat attiecībām. Ja nepieciešams, apmeklējiet individuālo vai pāru terapiju. Šeit jūs apgūsiet tik ļoti nepieciešamās prasmes, piemēram, robežu noteikšanu, piedošanu (sev un citiem), strīdu risināšanu, ievainojamību, emociju atpazīšanu un citas.
Kad ir pienācis laiks tās izbeigt?
Tomēr, ja nevarat izkļūt no toksiskām attiecībām, iespējams, ir pienācis laiks tās pārtraukt. Un, ja jūs domājat, ka kāzas vai bērni izglābs attiecības, eksperti apgalvo, ka tā nenotiks, jo šie svarīgie soļi tikai padziļina problēmas. Ne laulības, ne pēcnācēji maģiski nemainīs cilvēku.
Attiecības ir jāpārtrauc arī tad, ja jūtat, ka jūsu partneris var sākt pret jums vardarbīgi izturēties vai jau to dara. Ir ļoti svarīgi izbeigt attiecības, kurās jūs piedzīvojat vai izmantojat psiholoģisku vai emocionālu vardarbību. Tas var novest arī pie nopietniem psihiskiem traucējumiem.
Eksperti atgādina, ka nevienas attiecības nedrīkst atņemt jūsu laimi, drošību un mieru. Ja joprojām esi attiecībās, jo baidies tās pārtraukt, tas ir tikai vēl viens labs iemesls, lai pamestu savu otro pusīti.
Un, ja jūtat, ka vairs nevēlaties vai jums vairs nav spēka atjaunot attiecības, arī tas ir labs iemesls, lai tās vienkārši izbeigtu. Īpaši tad, ja attiecības jums rada vairāk negatīvu nekā pozitīvu emociju. Vissvarīgākais ir tas, ka jūs sevi cienāt un aizsargājat.
Kā no tām izkļūt?
Tomēr pārtraukt toksiskas attiecības var būt ļoti grūti. To var būt pat neiespējami izdarīt vienatnē, jo īpaši, ja attiecībās esat bijis ilgu laiku. Ko tad darīt?
Pirmais solis ir atrast psihologu vai psihoterapeitu, kas var palīdzēt jums kļūt stiprākam un pieņemt sarežģīto lēmumu. Speciālisti šādās situācijās sniedz lielu daļu atbalsta, kas nepieciešams, lai izkļūtu no neveselīgām attiecībām.
Nevairieties par to pastāstīt ģimenei vai draugiem. Viņi arī sniegs atbalstu, kas palīdzēs jums vieglāk pieņemt lēmumu, jo jūs vairs nejutīsieties vientuļi. Pēc ilgstošas atrašanās neveselīgās attiecībās ir dabiski justies tā, it īpaši, ja jūsu otrā pusīte ilgstoši jūs izolē vai kontrolē.
Ja nejūtaties droši partnera tuvumā vai baidāties sabrukt, uz sarunu, kurā plānojat šķirties, varat uzaicināt draugu vai ģimenes locekli. Šādā veidā, ja šaubāties par savu lēmumu vai partneris ar jums manipulē, jums blakus būs kāds, kas neļaus jums atgriezties attiecībās, no kurām vēlējāties aizbēgt.
Rūpējieties arī par sevi - vairāk staigājiet, vingrojiet, vairāk guliet, ēdiet veselīgu pārtiku. Tas palīdzēs jums vieglāk pārdzīvot šķiršanos.