Jebkuru attiecību, ne vienmēr romantisko, veidošana ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem, kas definē cilvēkus kā sugu. Ne velti saka, ka cilvēks ir sabiedriska būtne. Tomēr romantiskas attiecības ieņem atsevišķu, bieži vien vissvarīgāko, vietu mūsu dzīvē. Rietumu kultūrā mēs uzaugam ar solījumu, ka kaut kur pastāv viens un vienīgais, "mūsu cilvēks", bet tajā pašā laikā mēs bieži vien klusi iesaistāmies attiecībās, zinot, ka, ja viņš vai viņa neatbilst mūsu ideālajam standartam, mēs varam tādu pamest un atrast kādu labāku. Kāpēc ilgi gaidītais "ilgi un laimīgi" izjūk un kā saglabāt laimīgas un ilgstošas attiecības?
 

Mīlestība jāmācās kopā, nevis pa vienam


Mūsu laikā, kad sociālajā telpā valda frāze - "pašmīlestība" un doma, ka kvalitatīvas attiecības varam izkopt tikai tad, kad iemācāmies sevi mīlēt, attiecības nereti beidzas ar teikumiem "Man vēl jāpiestrādā pie sevis" un "Man vispirms jāiemācās mīlēt sevi." Esther Perel, slavena psihoterapeite, daudzu grāmatu autore un pazīstama kā mūsdienu mīlestības guru, kuras galvenā izpētes joma ir pāru attiecības, vienā no saviem emuāra ierakstiem iebilst pret ideju, ka mums ir jāiemācās mīlēt sevi vienatnē. "Mēs nevaram iemācīties mīlēt sevi vienatnē," saka psihoterapeite.
 
Tā vietā, lai mēģinātu radīt savu perfektu versiju vienatnē, iemācieties pieņemt gan savas, gan otra cilvēka nepilnības un trūkumus un nebaidieties būt ievainojams – tas stiprinās Jūsu saikni. Visas dzīves garumā mūs tā vai citādi saista attiecības ar citiem cilvēkiem, tāpēc Rietumu individuālisms, lai cik tas arī šķistu atbrīvojošs, var traucēt ilgtermiņa attiecībām.


Attiecībās Jums ir jāizveido balanss starp kaisli un stabilitāti


Izklausās pēc kaut kā tāda, ko nav iespējams apvienot? Tas izklausās sarežģīti, taču tieši tas ir tas, ko Esther Perel saka, tas ir galvenais ilgtermiņa, laimīgu attiecību noslēpums. Vienā no savām populārākajām "Ted talk" „The secret to desire in a long-term relationship“, kurai ir vairāk nekā 18 miljoni skatījumu, psihoterapeite identificē galveno mūsdienu attiecību problēmu – šodien mēs vēlamies no viena cilvēka tik daudz, cik viss ciems varēja nodrošināt iepriekš.

Attiecības, vēlāk laulība, jau sen vairs nav tikai statusa un materiālās labklājības nodrošināšana sev un saviem bērniem. Mēs vēlamies materiālo drošību, ģimenes turpināšanu, stabilitāti un romantisku mieru, taču dabiskā tieksme pēc piedzīvojumiem, riska, noslēpumiem un briesmām nekur nepazūd. Tad attiecības var piedzīvot kaislības krīzi – tur, kur nāk mīlestība un tuvība, pazūd kaisle. Šo divu polāro pretstatu saskaņošana prasa daudz vairāk nekā seksa rotaļlietas un skaista apakšveļa.

Pamatojoties uz saviem pētījumiem un pieredzi darbā ar pāriem, Perel saka, ka ilgtermiņa attiecībās ir dažas galvenās lietas un situācijas, kas liek mums atkal izjust kaisli pret savu otro pusi:

Laiks šķirti - prakse, kas minēta daudzos rakstos par attiecībām. Ir ļoti veselīgi uz īsu brīdi pabūt atsevišķi un pēc dažām dienām atkal satikties, lai pietrūktu cilvēka. Pavadot visu laiku kopā, tuvākais cilvēks kļūst par pašsaprotamu mūsu dzīves sastāvdaļu, un atdalīšanās dod iespēju mūsu smadzenēm atkal sākt fantazēt par šo cilvēku, sapņot par satikšanos un atkal būt kopā. Ilgas ir svarīga kaislības sastāvdaļa.

Kad mēs skatāmies, kā mūsu partneris dara kaut ko tādu, kas viņu aizrauj - katram cilvēkam pat ilgstošās, veiksmīgās attiecībās vienkārši ir jābūt savai nodarbei, hobijam, kurā viņš jūtas pārliecināts un laimīgs to darot. Vispārīgi runājot, kad mēs redzam savu partneri mirdzošu un pašpārliecinātu - tad tik pazīstamais cilvēks uz brīdi kļūst noslēpumains, mēs varam viņu ieraudzīt no jauna. Šādos brīžos cilvēku starpā uzliesmo erotisks lādiņš, kas mudina uzzināt otru no jauna.

Kad partneris mūs pārsteidz - runa nav tikai par tūlītējām, materiālām lietām, piemēram, dāvanām. Šajā grupā ir iekļauti visi sīkumi, kas ļauj partneros saskatīt īpašības vai lietas, kuras mēs gadu gaitā neesam pamanījuši. Piemēram, dažādas drēbes, izstāstīts joks utt. Būtiskākais šajā kategorijā - jaunums. Tas palīdz saglabāt kaislību pat ilgstošās attiecībās.


Kā atdzīvināt attiecības?


Atkāpieties, lai ieraudzītu partneri citā gaismā, atklājot viņā jaunas īpašības - būtiski punkti, uz kuriem balstās spēcīgas ilgtermiņa attiecības, bet kā to īstenot realitātē?

Spontāni randiņi – randiņi bieži vien ir kaut kas tāds, par ko pāri gadu gaitā aizmirst, taču tā ir viena no vienkāršākajām praksēm, ko varat iekļaut savā ikdienas dzīvē. Dodieties uz restorānu vai bāru, kurā nekad neesat bijuši, plānojiet nedēļas nogales atpūtu un mainiet savu vidi vismaz uz īsu brīdi. Protams, tas ir grūtāk izdarāms, kad ģimenē ir mazi bērni, bet tad var nedaudz plānot spontanitāti - pat mājas telpa var pārvērsties par vietu, kur nogaršot jaunu ēdienu un saģērbties greznos tērpos.

Neizvairieties no izaicinājumiem un jaunām lietām – tas, kas ir drošs un pazīstams, pirmajā mirklī vienmēr šķiet pareizā izvēle, taču, kā saka iepriekš minētā psihoterapeite – miers un drošība nogalina kaisli. Tikai caur jaunām aktivitātēm un izaicinājumiem var ieraudzīt savu tuvāko cilvēku savādāk un atklāt jaunas krāsas. Piemēram, dodieties kopā pārgājienā, atklājiet jaunu kopīgu nodarbi, sāciet kopā mācīties valodu utt.

Papildiniet savu seksuālo dzīvi – sekss ir jebkura romantisku attiecību liela sastāvdaļa, un rutīna guļamistabā ātri nogalina kaisli. Veltiet laiku atklātām sarunām ar partneri, dalieties ar savām fantāzijām, kuras vēlētos piepildīt. Varbūt tās ir anālās rotaļlietas vai jauna seksa poza?


Apņemšanās, sadarbība, komunikācija, saikne


Mēs visi vēlamies zināt spēcīgu attiecību burvju formulu. Diemžēl tādu nav, bet mēs varam sekot dažiem norādījumiem. Portāls piedāvā "četru C" kombināciju, kas ietver galvenos ilgtermiņa attiecību elementus - Commitment (latv. apņemšanos), Cooperation (latv. sadarbība), Communication (latv. komunikācija) un Connection (latv. saikne).

Apņemšanās – šis aspekts ir svarīgs ne tikai kā saistības pret savu partneri, bet arī jūsu pārim kā atsevišķai vienībai. Ne velti tiek teikts, ka divu cilvēku saikne ir vienāda ar atsevišķu pasauli. Kad abi partneri ir apņēmušies, skatās vienā virzienā, attiecības var veiksmīgi attīstīties.

Sadarbība – būt attiecībās nozīmē būt komandā. Komandas spēlēs vislabāk padodas tiem, kuri prot sadarboties, nevis darboties vienatnē. Šim nolūkam ir svarīgi īstajā laikā un vietā piekāpties, iemācīties atrast kompromisus. Sākumā var šķist, ka tas ir lieks upuris, nevienlīdzīgas attiecības, taču ilgtermiņā saskatīsiet sadarbības vērtību.

Komunikācija – ja Jūs nevarat atklāti un godīgi sarunāties ar savu partneri, tas kaitēs attiecībām. Pastāstiet savam partnerim, kas Jums patīk, ko Jūs vēlētos mainīt, un, ka Jūs gribētu sagaidīt to pašu no viņa. Komunikācijā svarīgākais ir cieņa un empātija vienam pret otru.

Saikne – spēcīgas attiecības ir balstītas uz dziļu saikni starp jums. Tas ietver tuvību, kopīgas aktivitātes, kopīgus mērķus utt. Saikni varētu nosaukt par attiecību līmi. Dažkārt ilgstošās attiecībās partneri sāk justies attālināti viens no otra, tad ļoti noderīgi ir atcerēties, kas jūs saveda kopā attiecību sākumā.
 

Attiecības uz attāluma – kā izdzīvot?


Dažreiz dzīve ar mums izspēlē joku: Jūs domājat, ka Jums ir otra puse un patiesi uzticams partneris, bet Jūsu attiecībās notiek pārmaiņas, kuras var turpināt tikai uz attāluma. Un tad rodas dilemma: vai ir iespējamas attiecības uz attāluma? Dažiem šāda veida komunikācija var kļūt par lielu izaicinājumu, savukārt citi uztver attālumu kā parādību, kas traucē virzīties uz priekšu.

Taču patiesība ir tāda, ka katras attiecības starp vīrieti un sievieti balstās uz noteiktiem pieņēmumiem, piemēram, izpratni par personībām, brieduma līmeni, dzīvesveidu, attieksmi un tā tālāk. Vienmēr ir daži veidi, kā uzlabot komunikāciju starp iesaistītajām personām, lai tālsatiksmes attiecības turpinātu attīstīties.

Pirmkārt, ir ļoti svarīgi saprast personīgās apņemšanās līmeni: ja jau esat nomaldījies vai piedzīvojis šādu kārdinājumu, kamēr Jūsu partneris dzīvoja vienā pilsētā, iespējams, Jums ir jāpārdomā savas saistības, jo tas noteikti nozīmē, ka neesat gatavs saistībām, kas saistītas ar tālsatiksmes saziņu.

Viens no labākajiem veidiem, kā uzturēt tālsatiksmes attiecības, ir internets. Pateicoties moderno tehnoloģiju attīstībai, pateicoties kurām mēs varam ne tikai sūtīt e-pastus, bet arī īsziņas, redzēt un runāt ar savu partneri.

Lai pārliecinātos, ka tālsatiksmes attiecības Jums ir piemērotas, pirms sākat tajās iesaistīties, vienojieties par beigu datumu, piemēram, 6 mēneši vai gads ir reāls laika posms, kas palīdzēs pārvērtēt situāciju un noskaidrot, vai vēlaties šādi turpināt. Tas pasargās Jūs no vilšanās un nevajadzīgām sirdssāpēm.
 

Sāciet ar sevi


Lai gan daudz ir rakstīts par to, ko darīt ar savu partneri, lai Jūsu attiecības kļūtu spēcīgas, vēl viena svarīga lieta, kas jāņem vērā, ir tas, kāds Jūs esat partneris. Mēs bieži izvirzām ļoti augstas prasības sev tuvākajam cilvēkam, nebaidāmies pateikt, kādas īpašības mums viņā nepatīk, ko mēs vēlētos mainīt, bet vispirms ir vērts atskatīties uz sevi un pajautāt sev: "kāds partneris es vēlos būt?", "ko es attiecībās varētu darīt savādāk?".

Uzdodot jautājumus sev un citiem, veidojot nebeidzamu dialogu un neaizmirstot, ka attiecībās vienmēr ir jāuzlabo kaisle, Jūs varat cerēt, ka Jūsu "ilgi un laimīgi" patiešām tā arī būs.


Ko saka eksperti?


«Piekritīšu, lai mīlētu un būtu mīlētiem, vispirms jāsāk ar sevis izzināšanu. Vai esat kādreiz domājuši, kāda ir Jūsu mīlestības valoda? Kā tā veidojās? Ko es zinu par sava partnera mīlestības valodu?

Šie jautājumi nav īpaši aktuāli, kad esam iemīlēšanās fāzē un viss, ko partneris dara, šķiet visīstākā mīlestības izpausme. Tomēr, rozā briļļu sezonai ejot, mēs pamazām sākam pamanīt, ka ne viss mums ir piemērots. Tāpēc aicinu izpētīt savu un partnera mīlestības valodu.

Tas atrisina daudzas problēmas ar komunikāciju, piemēram, "Es viņai veicu masāžu, es viņai atnesu ziedus, un es ieliku traukus trauku mazgājamajā mašīnā, un viņa joprojām raud, ka es viņu nemīlu, es viņai nepievēršu uzmanību." Šajā gadījumā ļoti iespējams, ka partnera mīlestības valoda ir atbalsta vārdi. Zinot partnera emocionālo mīlestības valodu, varam tajā runāt un tādējādi izvairīties no pārpratumiem. Tikmēr partneris, kurš izrāda mīlestības valodu ar tādiem pakalpojumiem kā trauku mazgāšana, brokastu gatavošana, masāža, parāda, ka viņa valoda atšķiras no atbalsta vārdiem. Šķiet, ka viņa mīlestības valoda izpaužas, darot labu citiem. Šeit krustojušās mīlestības izpausmes "nesaskaras" un līdz ar to rodas dusmas un aizvainojums.

Tātad, kā veidojas mūsu mīlestības valodas?

Tās veidojas bērnībā, kad mīlestību pauda mums svarīgi cilvēki – vecāki, vecvecāki, māsas, brāļi. Daži no mums ir piedzīvojuši emocionālu nedrošības sajūtu, citi ir uzauguši mīlestības un rūpju ieskauti, un tas viss nosaka mīlestības pamatvalodu.

Pāru konsultante un bestsellera "Piecas mīlestības valodas" autore Dr. Garijs Čapmans izceļ piecas mīlestības valodas, kuru pārzināšana ievērojami atvieglo savstarpējo komunikāciju, turklāt strīdu un pārpratumu kļūst ievērojami mazāk.

Tātad pirmā ir atbalsta vārdu mīlestības valoda. Šeit svarīgi ir komplimenti un uzmundrinājumi, kā arī balss tonis un tembrs.

Otrā mīlestības valoda ir laika pavadīšana kopā. Šeit ir svarīgi atrast laiku kopā būšanai, pat ja ir ļoti saspringts grafiks. Ja Jūsu partnera valoda ir šāda, kopīgas aktivitātes būs labākā mīlestības izpausme. 

Trešā mīlestības valoda ir dāvanas. Šai mīlestības valodai svarīgas ir dāvanas: lietas, kas pirktas vai izgatavotas ar savām rokām.  Ja šī ir Jūsu mīlestības valoda, izpētiet dāvanu nozīmi savā ģimenē. Kā tās parādījās? Ko tās nozīmē tagad?

Ceturtā mīlestības valoda ir pakalpojumi - šajā mīlestības valodā mēs bieži kritizējam partneri, ja nesaņemam pakalpojumus. Ja vēlaties darīt labu savam partnerim, ir svarīgi, lai Jūs to darītu labprātīgi un brīvi. Pārsteidziet savu partneri, izdarot kaut ko tādu, kas viņu varētu iepriecināt.

Piektā mīlestības valoda ir fiziskais kontakts. Maigi pieskārieni garāmejot, apskāvieni, skūpsti, sekss. Izpētiet pieskāriena emocionālos, seksuālos un psiholoģiskos aspektus. Fizisko pieskārienu mīlestības valodas pārstāvjiem bērnībā bieži pieskārās un apskāva. Pētījumi liecina, ka mazuļi, kurus bieži tur rokās, šūpo, kutina, emocionāli attīstās labāk nekā tie, kuriem mazāk pieskaras.
Zinot savu un partnera mīlestības valodas, mēs varēsim baudīt siltākas un harmoniskākas savstarpējās attiecības. Mīlestība ir ne tikai saņemt, bet arī dot mīlestību valodā, kurā runā mūsu mīļie. Tas nozīmē, ka mēs pārejam no pārpratumiem uz kopību, no aizvēršanās uz attiecību vieglumu un atklātību. Tādā veidā mēs veidojam dzīvotspējīgas un ilgstošas attiecības."


Komentēja Geštalta psihoterapeite Laura Pavliuk