Droši vien mums visiem ir vismaz viens draugs, ar kuru mūs saista ļoti spēcīga emocionālā saikne. Mēs varam zvanīt šim draugam jebkurā brīdī, lai viņu mierinātu, lai dalītos ar priecīgiem un skumjiem brīžiem. Tieši šādas dziļas un stipras attiecības bez jebkādas romantiskas nokrāsas sauc par platonisku mīlestību. Bet vai tā patiešām var pastāvēt? Kam mēs to izjūtam? Kā mēs varam zināt, vai attiecību pamatā ir platoniskas jūtas?

Visstiprākās platoniskās saites ir starp draugiem un ģimenes locekļiem

Viss par platonisko mīlestību: kāpēc mēs izjūtam šīs jūtas un kā tās var uzlabot veselību?

Eksperti uzskata, ka platoniskā mīlestība ir visīstākā mīlestības forma, un mēs to izjūtam pret daudziem cilvēkiem, kuri mums ir patiešām tuvi un kuri nav mūsu romantiskie partneri. Par šo īpašo saikni jau senatnē runāja filozofs Platons, kura vārdā šīs attiecības ir nosauktas. Viņš aprakstīja platoniskās attiecības kā spēcīgu mīlestību, ko mēs izjūtam pret otru cilvēku, bet nevēlamies būt fiziski tuvi.

Viens no spilgtākajiem platoniskās mīlestības piemēriem ir draudzība. Šo attiecību pamatā ir kopīgas intereses, cieņa un emocionāls atbalsts. Bieži vien patiesas, dziļas draudzības palīdz apmierināt mūsu emocionālās vajadzības un ilgst gadiem ilgi. Pēc ekspertu domām, draudzības var veidoties jebkur, bet tām, kas izveidojušās skolā, universitātē, darbā vai citās aktivitātēs, ir raksturīgs ļoti augsts uzticēšanās, sadarbības un atbalsta līmenis, jo, pateicoties kopīgām interesēm un pieredzei, veidojas dziļi starppersonu sakari un sapratne.

Un, protams, mums ir arī platoniska mīlestība pret ģimenes locekļiem. Tās ir vienas no spēcīgākajām saitēm, ko mēs piedzīvojam dzīvē. Eksperti norāda, ka viena no visdziļākajām saitēm ir starp brāļiem un māsām, jo kopīga audzināšana un kopīga pieredze cilvēkus tuvina. Mums noteikti ir spēcīgas platoniskas jūtas arī pret vecākiem un vecvecākiem. Platoniska mīlestība dzimst arī starp paplašinātās ģimenes locekļiem – tantēm, onkuļiem, brālēniem un māsīcām un citiem radiniekiem, ar kuriem mums izveidojas dziļa saikne.

Kā šīs attiecības atšķiras no citām?

Eksperti arī norāda, ka ne visas draudzības pamatā ir platoniska mīlestība, kas prasa dziļas, nevis virspusējas attiecības. Eksperti norāda arī uz citām platoniskās mīlestības pazīmēm, piemēram, beznosacījumu otra cilvēka īpašību pieņemšana, lojalitāte un gatavība aizsargāt otru cilvēku, pilnīga uzticēšanās, iespēja kopā augt, tuvība, atvērtība un pateicība par mīļotā cilvēka klātbūtni jūsu dzīvē.

Eksperti uzskata, ka cilvēki var atrast pat savu platonisko radniecīgo dvēseli. Ja jums ir kāds, kurš jūs bez nosacījumiem atbalsta, ar kuru jūs varat būt patiesais “es”, ar kuru jums ir kopīgas vērtības un kura draudzību nesamazina laika trūkums vienam otram, tad šis cilvēks, iespējams, ir jūsu radniecīgā dvēsele.

Starp citu, platoniskas attiecības ļoti atšķiras no romantiskām. Piemēram, emocionālā tuvība – lai gan tā ir raksturīga abām attiecībām, romantiskajās attiecībās tā atšķiras. Ar, teiksim, tuvu draugu un ar romantisku partneri mēs dalāmies priekos un sāpēs. Bet ar romantisku partneri mēs sagaidām dziļu saikni, kādas mums nebūtu ar nevienu citu. Savukārt platoniskās attiecības neprasa “saistības” tikai ar vienu cilvēku – ikvienam var būt tik daudz platonisku attiecību, cik vien vēlas.

Arī fizisks pieskāriens platoniskās attiecībās ļoti atšķiras no romantiskām attiecībām. Vairumā gadījumu cilvēki, kuri mīl viens otru platoniski, aprobežojas ar apskāvieniem vai pieskārieniem, kas var nomierināt vai mierināt cilvēku, kurš tobrīd ir tuvumā. Savukārt romantiskās attiecībās mēs varam atrast dažādus fiziskus pieskārienus, sākot no skūpstiem līdz pat seksam, jo šīs attiecības ir cieši saistītas ar kaisli un pievilkšanos, kas nav raksturīgi platoniskām attiecībām.

Eksperti apgalvo, ka ilgtermiņa romantiskās attiecības dažkārt var kļūt arī platoniskas. To nav grūti atpazīt. Ja jūtaties emocionāli ļoti tuvs savam partnerim, bet nejūtat seksuālu pievilkšanu, nevēlaties fiziski izrādīt savu mīlestību un savu mīļoto raksturotu drīzāk kā draugu, nevis romantisku partneri, iespējams, jūsu attiecības pamazām kļūst platoniskas.

Platoniskas attiecības nāk par labu veselībai

Attiecību eksperti uzskata, ka cilvēkiem ir vajadzīgas platoniskas attiecības – tās var pat pozitīvi izgaismot mūsu dzīvi. Pētnieki uzskata, ka platoniskā mīlestība un beznosacījumu atbalsts no tuvinieku puses var uzlabot cilvēka veselību. Stipras sociālās saites samazina dažu slimību – piemēram, depresijas – risku, uzlabo imunitāti un pasargā no citām veselības problēmām.

Cilvēki, kuru dzīvē ir spēcīgas un dziļas draudzības, jūtas arī mazāk stresaini, jo viņiem ir spēcīgs balsts, uz kuru var paļauties, saskaroties ar problēmām. Tas arī dod cilvēkiem spēku un ticību sev, lai pārvarētu pat visgrūtākos dzīves izaicinājumus.

Kā radīt platoniskas attiecības?

Viss par platonisko mīlestību: kāpēc mēs izjūtam šīs jūtas un kā tās var uzlabot veselību?

Ja lasāt šo tekstu un domājat, ka tieši šāda veida saiknes jums pietrūkst, eksperti ir snieguši dažus padomus. Taču jums nav jāiegūst jauni draugi – izpildot dažus soļus, jūs varat nostiprināt vecās draudzības.

Aprunājieties ar kādu vecu vai jaunu draugu par viņa interesēm – iespējams, atradīsiet ko kopīgu. Pēc ekspertu domām, tieši kopīgas nodarbes un hobiji ir tie, kas cilvēkus satuvina, tāpēc viņi var runāt par sev svarīgām lietām, justies saprasti un tā tālāk.

Ļoti svarīgi ir šajās sarunās nerunāt “tikai par laikapstākļiem” – citiem vārdiem sakot, platoniskas attiecības tiek veidotas, dziļi pārrunājot abpusēji svarīgus jautājumus. Jūs varat izveidot dziļu saikni garas sarunas laikā par sportu vai arī apspriest interesantākās sazvērestības teorijas.

Platoniskas attiecības raksturo to stiprums, tāpēc laika pārbaudījumi tās bieži vien nesatricina – citiem vārdiem sakot, jums nav nepieciešams sarunāties katru dienu, lai justos tuvi. Tomēr, ja ar kādu neesat runājuši mēnešiem vai pat gadiem ilgi, ir svarīgi neļaut draudzībai izplēnēt un parādīt, ka tā jums ir svarīga. Tāpēc neaizmirstiet laiku pa laikam uzrakstīt vai piezvanīt savam mīļajam draugam, lai pajautātu, kā viņam klājas, uzaicinātu viņu tikties vai pat kaut kādā veidā pārsteigtu. Tāpat ir ļoti svarīgi būt līdzās cilvēkam, ar kuru jūs saista dziļa saikne, kad jūs viņam visvairāk esat vajadzīgs – galu galā viens no svarīgākajiem platoniskās mīlestības aspektiem ir spēcīgs emocionālais atbalsts.