
Lai gan mūsdienās Rietumu sabiedrībā monogāmas attiecības ir vispieņemamākās, tā noteikti nav visur. Dažādās kultūrās ir daudz attiecību formu, kuras ir pieņemamas. Piemēram, dažos reģionos ir populāra poligāmija, kur cilvēki var izvēlēties precēties ar vairāk nekā vienu personu. Tāpēc šodien mēs mēģināsim atbildēt uz dažiem jautājumiem par poligāmiju, ko ne vienmēr saprot rietumnieki: kur šī attiecību forma ir vispopulārākā? Kāpēc cilvēki to vispār izvēlas? Vai poligāmiju var pielīdzināt krāpšanai?
Iepriekš bija dīvains viedoklis par monogāmām attiecībām
Vispirms īsi aplūkosim poligāmijas vēsturi. Interesanti, ka, lai gan mūsdienās mums, rietumniekiem, poligāmija šķiet diezgan neparasta attiecību forma, patiesībā tā cilvēces vēsturē pastāv daudz ilgāk nekā monogāmija. Gadsimtiem ilgi cilvēki ir baudījuši poligāmas attiecības, savukārt monogāmija ir kļuvusi pieņemama tikai salīdzinoši nesen.
Poligāmijas pirmsākumi meklējami seno ebreju, ķīniešu un indiešu civilizācijās. Poligāmas attiecības bija arī Amerikas pamatiedzīvotājiem, senajiem grieķiem un Rietumāfrikas iedzīvotājiem. Tomēr daudzviet poligāmas attiecības bija attiecināmas tikai uz vīriešiem. Piemēram, ebreju vīriešiem varēja būt vairākas sievas, bet sieviete nevarēja precēties vairāk nekā vienu reizi – to uzskatīja par nodevību.
Taču senie ķīnieši poligāmiju praktizēja ļoti interesantā veidā. Vīrietim varēja būt ne tikai vairākas sievas, bet arī viņa bērniem bija vairākas mātes. Maksimums viņam varēja būt četras sievas. Pirmā sieva tika uzskatīta par oficiālo, galveno māti, bet pārējās – par neoficiālajām mātēm. Bērni tās sauca par “mazajām māmiņām” vai “tantēm”.
Starp citu, lai gan poligāmiju plaši popularizēja Amerikas pamatiedzīvotāji, mūsdienu ASV vēsturē šis attiecību veids bieži tiek asociēts ar mormoņu baznīcu. Jau 19. gadsimta vidū mormoņi savā baznīcas doktrīnā iestrādāja praksi, ka vīriešiem var būt vairākas sievas. Tomēr mormoņi šīs tiesības izmantoja neilgi – aptuveni 30 gadus. ASV 1882. gadā poligāmiju izsludināja ārpus likuma, un baznīcai nācās to oficiāli svītrot no savas doktrīnas. Tomēr, lai gan poligāmija šeit ir juridiski aizliegta, mormoņi joprojām to praktizē savās slēgtajās kopienās.
Mūsdienās tikai aptuveni 2% pasaules iedzīvotāju dzīvo poligāmās ģimenēs. Daudzās pasaules valstīs poligāmija ir aizliegta, jo saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas viedokli tā pārkāpj sieviešu tiesības un pazemo sievietes. Laulības ir nelikumīgas Amerikas Savienotajās Valstīs, Ķīnā, Austrālijā, Apvienotajā Karalistē un Eiropas Savienībā. Tomēr dažviet, piemēram, Tuvajos Austrumos un Āzijā, tās ir likumīgas. Āfrikā situācija ir dalīta – Rietumāfrikā tā nav likumīga, taču joprojām tiek plaši praktizēta, jo īpaši tur, kur dominējošā reliģija ir islāms, jo musulmaņu vīriešiem ir atļauts iegūt līdz četrām sievām.
Pastāv dažādas poligāmijas formas
Tomēr, lai gan daudzās pasaules valstīs poligāmija – laulība ar vairākiem dažādiem cilvēkiem – ir nelikumīga, citas attiecību formas, kas ļauj mīlēt vairāk nekā vienu cilvēku, ir likumīgas visās valstīs. Tāpēc aplūkosim, kuras poligāmija formas ir likumīgas un kuras nav, un kā tās atšķiras.
Poligīnija – šī attiecību forma ļauj vīrietim iegūt vairākas sievas. Šis termins praktiski ir poligāmijas sinonīms, jo šis nemonogāmo attiecību veids, kad vīrietim var būt vairākas sievas, ir visizplatītākais.
Poliandrija jeb daudzvīrība ir daudz retāka poligāmija, kas ļauj sievietēm apprecēties ar vairākiem vīriešiem.
Grupu laulība – tas ir poligāmijas paveids, kurā vairāki vīrieši un sievietes ir precējušies viens ar otru. Tā ir vismazāk populāra no visām poligāmijas formām.
Pastāv arī poliamorija – vienīgā poligāmijas forma, kas ir legāla pat valstīs, kurās poligāmija ir aizliegta. Tā atšķiras no poligonijas vai poliandrijas ar to, ka cilvēki nav saistīti ar laulību, tāpēc valdības nevar kontrolēt attiecības. Vienkāršāk sakot, cilvēki, kas praktizē poliamoriju, vienkārši ir saistībās ar vairākiem dažādiem cilvēkiem.
Poliamorija – laulības pārkāpšana?
Bet kā šīs attiecības funkcionē, un vai tās var uzskatīt par partnera neuzticību? Eksperti uzskata, ka poliamorijai un neuzticībai nav nekā kopīga. Viņi apgalvo, ka, ja cilvēkam ir vairāki partneri un viņš aizstāv poliamoriskas attiecības, visām pusēm ir jāzina viss par šo situāciju – cik partneru ir, kādas ir attiecības ar viņiem utt. Jo, viņuprāt, poliamorijas pamatā ir atvērtība, komunikācija starp partneriem, ņemot vērā visu iesaistīto pušu jūtas. Cilvēkiem poliamoriskās attiecībās ir jānosaka savas robežas un noteikumi un tie jāievēro.
Dažkārt cilvēki izmanto poliamoriju kā attaisnojumu. Piemēram, persona, kas ir monogāmi uzticīga tikai vienai personai, uzsāk attiecības ar trešo personu un pēc tam cenšas to attaisnot, sakot, ka viņš vai viņa piekopj poliamoriju. Tā ir vienkārši nodevība, jo poliamoriskas attiecības var pastāvēt tikai tad, ja visas iesaistītās puses tam piekrīt.
Tomēr seksologi norāda, ka nodevība nav sveša arī poliamoriskajās attiecībās. Piemēram, viņi vienojas ar savu laulāto vai galveno partneri, ka nekad nenodarbosies ar seksu ar otru vai trešo personu viņu gultā, taču šis noteikums tiek pārkāpts. To var uzskatīt par nodevību, jo tiek pārkāpta uzticēšanās un robežas.
Eksperti saka, ka lielākoties poliamoriskās attiecībās cilvēkiem ir sava veida “attiecību līgums”, kurā viņi apspriež visus scenārijus, gaidas, noteikumus un robežas. Vairumā gadījumu poliamoriskās attiecībās nav noteikumu, kas aizliedz seksuālas attiecības ar citiem cilvēkiem, tāpēc seksuālie kontakti netiek uzskatīti par neuzticību, taču viņi var nodot savu partneri vai partnerus, neievērojot noteikumus.
Ir arī dažas lietas, kas ir vissvarīgākās cilvēkiem poliamoriskās attiecībās. Pirmkārt, kā jau minējām, svarīga ir komunikācija, atklātība un skaidras robežas starp visiem partneriem. Svarīga ir arī elastība un spēja pielāgoties, jo citādi var būt grūti orientēties starp dažādām attiecībām un cilvēkiem. Turklāt ir svarīgi atcerēties parūpēties par sevi un savu emocionālo veselību – pirmām kārtām neļauties jūtām vai kaislībām, bet padomāt, vai jums ir pietiekami daudz iekšējo resursu, lai uzturētu vairākas attiecības.
Kāpēc cilvēki izvēlas saistības ar vairākiem cilvēkiem?
Un kāpēc cilvēkiem ir vajadzīgas šādas attiecības? 2021. gadā Starptautiskās Seksa pētījumu akadēmijas pētnieki veica pētījumu par cilvēkiem, kuri bija izvēlējušies poliamoriskas attiecības. Viņi minēja vairākus iemeslus, kāpēc viņi dod priekšroku šāda veida attiecībām.
Viena no tām ir autonomija. Spēja mīlēt vairākus dažādus cilvēkus dod viņiem brīvību izvēlēties, kāda veida attiecības vai seksuālās attiecības viņiem ir pieņemamas, un viņiem nav jāatbilst sabiedrības normām. Runa ir arī par uzskatiem un vērtībām. Daži no viņiem uzskata, ka monogāmija ir mākslīga attiecību forma, kas ierobežo cilvēkus.
Starp iemesliem ir vēlme izpētīt savu seksualitāti un apmierināt visas seksuālās vajadzības. Respondenti arī uzsvēra, ka poliamoriskas attiecības palīdz personības attīstībai un izaugsmei. Tiek norādīts, ka tas palīdz gan individuālajai izaugsmei, gan stiprina saikni starp partneriem.
Daži izvēlas šādas attiecības tīri pragmatisku iemeslu dēļ, lai saglabātu savas primārās attiecības. Viņi uzskata, ka poliamorija palīdz viņiem vieglāk pārciest attālumu vai citus apstākļus, kas traucē laimīgām attiecībām, un dod viņiem kaut ko tādu, ko viņu galvenais partneris tobrīd nevar.