Menstruālais kauss ir atvieglojis dzīvi daudzām sievietēm. Šis rīks ne velti kļūst tik strauji populārs - ar tā palīdzību jūs varat aizmirst par menstruāciju radītajām neērtībām. Arī es, ārste, doktorante Aivara, nevarētu vien nopriecāties, atklājot šo menstruālo kausu.

 

Menstruālais kauss – kas tas ir?

Tā ir menstruāciju higiēnas ierīce, kas tiek ievietota makstī un savāc apmēram 30 ml asiņu. Pirmie menstruāciju kausi tika radīti jau 1930. gadā, taču tikai 21. gadsimtā to ražošanai sāka izmantot hipoalerģiskus, videi izturīgus materiālus, piemēram, medicīnisko silikonu.

Man šķita ārkārtīgi interesanti, ka kausi ir kļuvuši populāri tikai tagad, lai gan tie pastāv jau kādu laiku. To varēja ietekmēt tas, ka tas nav "labs bizness" ražotājiem un uzņēmējiem (sievietei ar vienu kausu pietiek no 3 līdz 5 gadiem, un tā cena svārstās no 15 līdz 30 EUR, savukārt citi higiēniskie menstruācijām paredzētie līdzekļi sievietei gadā var izmaksāt aptuveni 30-60 EUR. Izvēloties ekoloģiskus, dārgāku zīmolu līdzekļus, šī summa var arī dubultoties.

Tātad, 2010. gadā, kad informācija par kausu pārākumu sāka izplatīties ne tikai no mutes mutē, bet arī ar visvarenā interneta palīdzību, tie beidzot kļuva populāri.

Paskatīsimies dziļāk, kāpēc tiem ir vērts pievērst uzmanību.

 

Menstruālo kausu priekšrocības

• Kausi tiek mainīti retāk nekā tamponi vai paketes.
• Sniedz lielāku svaiguma un tīrības sajūtu.
• Ar kausu var peldēt un sportot.
• Ekonomiskāks salīdzinājumā ar citiem menstruāciju līdzekļiem.
• Ilgtspējīgāki un videi draudzīgāki, salīdzinot ar citiem vienreizlietojamiem menstruāciju līdzekļiem, nepiesārņo dabu.
• Mazāka caurlaidība nekā citiem menstruāciju higiēnas līdzekļiem.
• Ērti lietojams.
• Nepiemīt nepatīkama smaka, salīdzinot ar citu menstruāciju higiēnas līdzekļu lietošanu.
• Īpaši ērts ceļojot, jo aizņem maz vietas salīdzinājumā ar tamponiem vai paketēm.

 Menstruālais kauss: kāpēc tas var būt labākais menstruāciju līdzeklis?


Menstruālo kausa trūkumi

• Ne visām sievietēm izdodas uzreiz izvēlēties piemērotāko kausu. Tiem ir vairāki izmēri, tāpēc daži var būt par lielu – nebūs ērti, tie var izraisīt sāpes; citi ir pārāk mazi - tiem tecēs cauri.
• Sākumā var būt grūti iemācīties pareizi ievietot kausu, jāatrod ērtākais veids un jāpierod pie tā lietošanas.
• Neērtības var radīt arī kausa maiņa. Jāsmērē rokas, ir arī neveiklas situācijas, piemēram, kad publiskajā tualetē jānomaina kauss un tas jānomazgā. Bet tas ir tikai ieraduma jautājums, zinot, kad tas var notikt, līdzi varētu paņemt ūdens pudeli vai salveti.

 

Kam nav ieteicams lietot menstruālos kausus?

Joprojām pastāv mīts, ka kausi, tāpat kā tamponi, nav piemēroti meitenēm, kurām nav bijušas seksuālās attiecības. Tas ir tāpēc, ka cilvēki nepareizi saprot jaunavības plēvi un uzskata, ka, izmantojot šādus rīkus, to var pārplēst. Tā nav taisnība. Jaunavības plēve ir elastīgs auds, kas pilnībā nenosedz maksti, un mēs to nevaram šādā veidā ievainot. Tāpēc meitenes, kurām ir bijušas pirmās mēnešreizes, var izmantot kausus.
 
Nesen tika veikts arī pētījums, kurā tika konstatēta spirāles nobīde vairākām sievietēm, kuras lietoja menstruālos kausus. Tomēr, pareizi lietojot kausus, to nav iespējams izdarīt. Tiesa, tas vēl prasa papildu izpēti. Ja ir ievietota kontracepcijas spirāle, nav ieteicams izvēlēties tamponus, jo tie var aizķert spirāles diegus. Protams, mēs neiesakām lietot kausus tām sievietēm, kurām ir vaginisms vai kuras jūt sāpes makstī jebkādas intervences laikā.
 
Kā pareizi izņemt kausu? Nevelciet kausu ārā ar spēku, vispirms uzmanīgi pavelciet aiz kāta un saspiediet pamatni, lai nebūtu vakuuma, un pēc tam viegli izvelciet to ārā.
 

Kā izvēlēties menstruālo kausu?

Menstruālie kausi ir dažāda izmēra un formas, un tie galvenokārt ir dalīti un paredzēti dzemdējušām un nedzemdējušām sievietēm. Dzemdējošo kausi dažreiz tiek ieteikti arī sievietēm, kurām ir veikts ķeizargrieziens. Taču, ievērojot tikai šo kritēriju, iespējams, neizdosies atrast sev piemērotāko kausu. Gadās, ka pat dzemdējušām sievietēm paredzētie kausi tām ir pārāk lieli, un kausi, kas paredzēti dzemdējušām sievietēm, ir piemēroti arī nedzemdējušām.
 
Tāpat ir arī pusaudzēm paredzēti kausu izmēri, tie ir nedaudz mazāki, tāpēc tie ir piemēroti ļoti smalkas uzbūves sievietēm vai arī tām, kurām ir zemu noslīdējis dzemdes kakls.
 
Svarīgs var būt arī jūsu dzemdes kakla augstums - ja tas ir augstu, derēs lielāks kauss, ja tas ir noslīdējis ļoti zemu, jums vajadzēs atrast īsāku kausu.

Tātad, iespējams, jums būs jāizmēģina vairāk nekā viens kauss, lai atrastu sev anatomiski vispiemērotāko. No otras puses, es arī atklāju, ka noderīgi ir iegādāties dažādus kausus. Piemēram, menstruāciju beigās, kad asiņošana ir vieglāka, varat izmantot mazāku kausu,
 
Sākumā mēs iesakām izmantot šo dzemdes kakla augstuma mērīšanas piemēru, saskaņā ar kuru varat izvēlēties krūzītes izmēru.
Menstruālais kauss: kāpēc tas var būt labākais menstruāciju līdzeklis? 
Ilustrācija: https://rubycup.com/blogs/articles/where-should-menstrual-cup-sit
 

Kā lietot menstruālo kausu?

1. Atrodiet sev piemērotāko izmēru (A sievietēm, kuras nav dzemdējušas, B sievietēm, kuras ir dzemdējušas, pusaudzēm u.c.)
2. Ievietošana. Nomazgājiet rokas, pietupieties, salokiet kausu un ievietojiet to makstī. Ir daudz veidu, kā to salocīt: atrodiet sev piemērotāko.
3. Izņemšana. Pēc dažām stundām (kad tas ir pilns) novērsiet vakuumu, izvelciet un iztukšojiet kausu.
4. Dienas gaitā mazgājiet kausu ar ūdeni vai tam paredzētu mitro salveti.
5. Nomazgājiet rokas un atkal varat ievietot to pašu kausu.

 

Papildu padomi, kas palīdzēs pierast un atvieglot menstruālo kausu lietošanu

1. Izmēģiniet un atrodiet sev ērtāko locīšanas metodi. Katrai tā var būt savādāka – izmēģiniet dažādus un sajūtiet vieglāko veidu, kā to ievietot makstī un radīt vakuumu.
2. Pirms ievietošanas samitriniet ar ūdeni vai lubrikantu.
3. Ja jūtat kausa galu makstī - to var nogriezt uz saīsināt.
4. Ērti ievietot tupus vai dušā.
5. Pirmajās reizēs vai menstruāciju sākumā, kamēr tās ir bagātīgākas, varat izmantot vienreizējos ieliktnīšus, lai būtu mierīgāk un jūs varētu novērtēt caurlaidību.

 

Cik bieži jāmaina kausi?

Pirmkārt, nomainiet kausu ik pēc 4–6 stundām, lai redzētu, cik smagas ir jūsu mēnešreizes, un lai noteiktu, cik bieži jums vajadzētu nomainīt kausu. Tos parasti ir jāmaina daudz retāk nekā citus menstruācijām paredzētos higiēniskos līdzekļus, bet vismaz ik pēc 12 stundām.
Izņemot un atkārtoti ievietojot, svarīga ir tīrība – pārliecinieties, ka rokas ir tīras. Pēc kausa satura iztukšošanas noskalojiet to zem tīra, tekoša ūdens. Pirms tā ievietošanas ir svarīgi arī dezinficēt kausu, vārot to karstā ūdenī katru reizi, kad sākas mēnešreizes.
 
Ražotāji norāda, ka kausus var lietot vismaz 2-5 gadus. Pats svarīgākais ir novērtēt, kāds ir jūsu kausa izskats - vai tas nav palicis pelēks/dzeltens, nav saplaisājis, nav lipīgs utt. Tas ir jānomaina, kad pamanāt šīs izmaiņas.

 Menstruālais kauss: kāpēc tas var būt labākais menstruāciju līdzeklis?


Vai kausi var būt bīstami, piemēram, izraisīt toksiskā šoka sindromu?

Kamēr tiek ievērota higiēna, kausi patiešām ir nekaitīgi. Pamatojoties uz 2019. gada The Lancet publicēto metaanalīzi (van Eijk un līdzautori), menstruālais kauss ir droša alternatīva, kas nekaitē maksts mikroflorai. Un, salīdzinot ar tamponiem, kausi ir saistīti ar mazāku toksiskā šoka risku.
 
Ja pareizi izvēlēsieties un to ievietosiet, jūs to pat nesajutīsiet. Ja jūtat sāpes – samainiet, atrodiet ērtāku, vai arī izvēlieties citus menstruācijām paredzētos līdzekļus.

Tātad, iespējams, tās, kuras izlasīja šo rakstu, vairs nešaubās, kāpēc tas man bija milzīgs atklājums, kas uzlaboja manu dzīves kvalitāti. Kad beidzot es varēju bez ierobežojumiem kustēties, vingrot, dejot, pat peldēt. Un labākais ir tas, ka beidzot vairs nav cauri iztecējušo asiņu, nav sasmērējušās drēbes vai krēsli un, protams, tā tīrības sajūta, kad starp kājām nav nekā mitra (t.i. pilna pakete).
 
 
Viva la kauss!
Jūsu,
Aivara