Vecajās bioloģijas mācību grāmatās melns uz balta rakstīts, ka labākais veids, kā novērst grūtniecību, ir atturība. Bet vai tiešām ir vērts nepiedzīvot tādu baudu kā orgasms tikai seno uzskatu dēļ. Taču šodien mēs dzīvojam brīvajā rietumu pasaulē un mums ir cits viedoklis šajā jautājumā: lai novērstu grūtniecību, nav jāatsakās no seksa vispār, tam ir paredzēta kontracepcija. Tirgū ir pieejami gandrīz 20 dažādi kontracepcijas veidi, tāpēc gandrīz katrs var izvēlēties sev piemērotāko.
 

Dažādi kontracepcijas veidi

 
Bieži vien pāri pat neaizdomājas par to, cik daudz iespēju ir novērst neplānotu grūtniecību, un izmanto kādu no populārākajām metodēm: prezervatīvus, dabisku ģimenes plānošanu vai kontracepcijas tabletes. Dažādu alerģiju, blakusparādību vai ierobežotas efektivitātes dēļ šīs trīs kontracepcijas metodes var nebūt piemērotas ikvienam, tāpēc šajā rakstā aplūkosim ne tikai tās, bet arī alternatīvus līdzekļus, kas varbūt ir nedaudz mazāk zināmi.
 
Tiesa, pirms sākat interesēties par spirāļu, sūkļu vai spermicīdu priekšrocībām un trūkumiem, jums vajadzētu pievērst uzmanību sev un atbildēt uz dažiem ļoti svarīgiem jautājumiem:
 
Vai jums ir svarīgi, kurš no pāra lieto kontracepcijas līdzekļus?
Vai jūs plānojat kādreiz iegūt bērnus, bet varbūt jūs tos nemaz nevēlaties?
Vai jūs labi ievērojat grafiku, vai arī jūs uzskatāt sevi vairāk par aizmāršīgu cilvēku?
Kādi ir jūsu ienākumi?
Vai vēlaties nedomāt par kontracepciju katru dienu, bet vienkārši baudīt seksu ar savu otro pusīti?
Vai jums ir alerģija?
Vai jums ir pastāvīgas attiecības ar vienu un to pašu cilvēku, vai arī jūsu partneri mainās?
Vai ciešat no sāpīgām mēnešreizēm?
 
Izvērtējot šos aspektus, visus nozarē pieejamos kontracepcijas līdzekļus var iedalīt vairākās būtiskās grupās:
 
Kontracepcija – dzīvesveids (cikla uzraudzība);
Kontracepcija, kas jāizmanto katra dzimumakta laikā;
Kontracepcija, kas lietojama saskaņā ar grafiku;
Ilgstoša kontracepcija;
Kontracepcija uz mūžu;
Kontracepcija pēc neaizsargāta dzimumakta.
 
Par kontracepciju jādomā arī tad, ja tev nav pastāvīga partnera/partneres. Saskaņā ar zinātniskiem avotiem rietumvalstīs vidējais vecums, kurā jaunieši zaudē nevainību, ir 17 gadi. Tāpēc pirms dzimumdzīves uzsākšanas ir svarīgi iepazīties ar iespējamām aizsardzības metodēm.
 

Kontracepcija – dzīvesveids

 
Šāda veida kontracepcijai nav nepieciešami nekādi preparāti vai prezervatīvi. Ir šādi uz dzīvesveidu balstīti veidi, kā novērst grūtniecību: atturība, dabiska ģimenes plānošana, pārtrauktais dzimumakts, zīdaiņa barošana ar krūti.
 
Tomēr ir vērts atzīmēt, ka šīs metodes nav 100% uzticamas, un seksa laikā var būt grūti pareizi atpūsties. Turklāt tās nepasargā no seksuāli transmisīvām slimībām. No otras puses, tās ir īpaši piemērotas tiem pāriem, kuri vēlas bērnus un domā par tiem, bet, iespējams, nevar izlemt, kad tie būs.
 

Dabiska ģimenes plānošana

 
Šī metode ir vispiemērotākā pāriem, kuriem ir spēcīgas, harmoniskas, ilgstošas attiecības. Grūtniecības plānošanas metode ietver menstruālā cikla un simptomu izsekošanu, lai izvairītos no dzimumakta auglīgākajās dienās (vairāk lasiet rakstā par ovulāciju).
 
Lai gan šī kontracepcijas metode ir bezmaksas un nerada blakusparādības cilvēka veselībai, tā ir diezgan riskanta. Saskaņā ar ASV „Planned Parenthood“ asociācijas datiem, šī metode ir efektīva 76 līdz 88% gadījumu un ir viena no vismazāk uzticamajām, salīdzinot ar citām kontracepcijas metodēm.
 

Atturība vai absistence

 
Kā minēts iepriekš, šī kontracepcijas metode, iespējams, bija vispopulārākā padomju bioloģijas mācību grāmatās. Lai gan mūsdienu sabiedrībā tas ir nedaudz neierasti, tās efektivitāti tik un tā nevar apšaubīt. Lai iestātos grūtniecība, spermai ir jānokļūst olnīcās, taču tas nevar notikt, ja nav dzimumakta ar partneri. Šī metode neko nemaksā un ir 100% uzticama. Tiesa, tas īsti nenozīmē, ka jums ir pilnībā jāatsakās no seksa – jūs varat turpināt spēlēt solo spēles, cik vien labi vien iespējams.

 

Barošana ar krūti

 
Tas ir vēl viens veids, kā novērst neplānotu grūtniecību, ko nosaka jūsu dzīvesveids. Un, lai gan tas tiek uzskatīts par uzticamu 98% gadījumu, ginekologi iesaka pārāk neatslābināties. Teorētiski, barojot bērnu ar krūti, sievietes organismā ovulācijas procesam nevajadzētu notikt, tāpēc apaugļošanai gatava olšūna vienkārši neveidojas. Tomēr, kā liecina avoti, tas prasa biežu barošanu, vismaz ik pēc 4 stundām. Turklāt, ja bērna vecums ir lielāks par 6 mēnešiem, grūtniecības iestāšanās iespējamība kļūst ievērojami lielāka, pat ja barojat bērnu ar krūti. Tāpēc sievietēm ieteicams vienmēr ieklausīties savā ķermenī: ja sākušās mēnešreizes, šī kontracepcijas metode kļūst neefektīva.
 

Pārtrauktais dzimumakts

 
Viena no vienkāršākajām un populārākajām kontracepcijas metodēm, kuras efektivitāte ir 100% nodota vīrieša pārziņā: pirms ejakulācijas viņam jāizņem savs dzimumloceklis no sievietes ķermeņa, lai olšūna netiktu apaugļota. Izklausās vienkārši, bet vai tā tiešām ir? Šī metode ir efektīva, lai novērstu grūtniecību tikai 78% gadījumu, tāpēc ir ļoti svarīgi kopā ar partneri novērtēt iespējamos riskus, pirms izlemjat, vai to izmantot seksuālajā dzīvē. Turklāt ir svarīgi ņemt vērā, ka šī metode vīrietim var radīt papildu stresu, kas bieži vien ietekmē dzimumakta kvalitāti.
 

Ārējais dzimumakts

 
Lai izvairītos no grūtniecības, pietiek ar to, ka nenotiek vaginālais sekss. Tāpēc ir iespējams izmantot dažādas rotaļlietas vai izmēģināt anālo seksu (tomēr jāņem vērā, ka grūtniecība var iestāties, spermatozoīdiem nokļūstot vaginālā kanāla tuvumā).
 

Kontracepcija, ko izmanto katra dzimumakta laikā

 
Dažāda veida prezervatīvi, speciālie sūkļi, diafragmas, spermicīdi – tie ir kontracepcijas līdzekļi, kas ir daudz uzticamāki par iepriekš pieminētajām „dabīgajām“ aizsardzības metodēm. Tās bieži sauc par barjermetodēm. Salīdzinot ar dažādiem preparātiem, šīs kontracepcijas cena ir diezgan zema, un tā rada minimālas blakusparādības organismā (izņemot retus alerģijas gadījumus).
 

Sieviešu prezervatīvi

 
Tie ir iekšējie prezervatīvi, kas nesatur lateksu un hormonus. To galvenā sastāvdaļa ir poliuretāns, tāpēc tie ir ideāli piemēroti cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret lateksu. Tā kā tie novērš tiešu kontaktu starp partneriem, šādi prezervatīvi ne tikai palīdz novērst nevēlamu grūtniecību, bet arī nodrošina lielisku aizsardzību pret seksuāli transmisīvām slimībām. Tomēr saskaņā ar „Planned Parenthood“ tīmekļa vietni šādi prezervatīvi nodrošina tikai 79 procentu aizsardzību. Tiesa, šos prezervatīvus var ievietot pirms dzimumakta – tie var atrasties sievietes ķermenī labākajā gadījumā līdz 8 stundām – tā ir lieliska alternatīva tiem pāriem, kuriem uzvilkt vīriešu prezervatīvu ir neērti un sabojā spontānu kaisli.
 

Parasts prezervatīvs

 
Var teikt, ka tā ir kontracepcijas līdzekļu klasika. Lielākā daļa puišu piekrīt, ka šis ir pirmais aizsardzības veids, ko viņi jebkad ir izmantojuši. Pateicoties izdevīgajai cenai un diezgan augstajai efektivitātei (85%), prezervatīvi ir ārkārtīgi populāri visu vecumu cilvēku vidū. Tā kā prezervatīvi aizsargā arī pret STS (seksuāli transmisīvām slimībām), tos bieži lieto cilvēki, kuriem nav pastāvīga seksa partnera vai kuriem patīk vienas nakts attiecības. Prezervatīvi ir arī viegli pieejami – tos var iegādāties praktiski jebkurā lielveikalā. Tomēr cilvēki saskata arī dažus prezervatīvu trūkumus. Piemēram, ir tādi, kas apgalvo, ka nomāc sajūtas, un ir arī gadījumi, kad prezervatīvi saplīst.
 

Sūklis

 
Tas ir mīksts (bez lateksa) disks, kas izgatavots no plastmasas, kas ir piesūcināts ar spermicīdu. Tas tiek ievietots dziļi sievietes makstī, tādējādi nosedzot dzemdes kaklu un tādējādi bloķējot spermas iekļūšanu dzemdē. Šādu sūkli var ievietot pat 24 stundas pirms dzimumakta. Vēl viena priekšrocība ir tā, ka to var izmantot neierobežotu skaitu reižu vienā dienā. Tomēr ir dažas nianses, izmantojot sūkli. Pirmkārt, to no sievietes ķermeņa var izņemt tikai pēc dzimumakta – to ieteicams darīt tikai pēc 6 stundām. Tāpat dažas sievietes sūdzas, ka to ir grūti ievietot, tādēļ, ja nelietojat tamponus, neizvēlieties šo kontracepcijas metodi.
 

Diafragma

 
Tā ir recepšu, atkārtoti lietojama dzimstības kontroles forma. Diafragma izskatās kā mīksts silikona disks, kas ir piesūcināts ar spermicīdu. Viena no šī kontracepcijas līdzekļa lielākajām priekšrocībām ir tā, ka tas nesatur lateksu vai hormonus, un diafragma var palikt sievietes ķermenī līdz pat 24 stundām (tikai atcerieties uzklāt spermicīdu ik pēc 6 stundām). Efektivitāte – 88%.  Taču šis aizsardzības līdzeklis nav piemērots tiem, kam patīk agresīvs un ātrs sekss, jo tādā gadījumā līdzeklis var tikt izsists no sieniņas. Mēs neiesakām lietot diafragmu sievietēm ar biežām urīnceļu infekcijām.
 

Dzemdes kakla vāciņš

 
Šis ir vēl viens līdzeklis, kas jāpiesātina ar spermicīdu. Šis recepšu dzemdes kakla vāciņš tiek ievietots dzemdes kaklā, lai novērstu spermas iekļūšanu dzemdē. Šīs kontracepcijas efektivitāte ir atkarīga no tā, vai sieviete ir dzemdējusi: nedzemdējušām sievietēm – 86%, dzemdējušām sievietēm – 71%. Tā ir lieliska izvēle tiem, kas nevēlas lietot hormonālo kontracepciju vai plāno grūtniecību tuvākajā nākotnē. Vāciņš jāatstāj makstī 4 stundas pēc dzimumakta. Lai to iegūtu, ir nepieciešama recepte. Ieteicams mainīt ik pēc 12 mēnešiem.
 

Spermicīdi

 
Un visbeidzot, iespējams, rodas jautājums, kas ir tie spermicīdi? Vienkārši izsakoties, spermicīdi ir kontracepcijas līdzekļi, kas nogalina spermu un neļauj tiem virzīties uz olšūnu. Tomēr paši spermicīdi nav efektīvi, ja tos lieto bez papildu pasākumiem (prezervatīvs, diafragma, dzemdes kakla vāciņš). Notiek arī alerģiskas reakcijas pret spermicīdiem, tāpēc iesakām sekot līdzi savam ķermenim un pašsajūtai. Turklāt, ja lietojat medikamentus maksts piena sēnītei, spermicīdi var nedarboties. Šie līdzekļi nepasargā arī no STS.
 

Kontracepcija, kas tiek lietota saskaņā ar noteiktu grafiku

 
Ja piederat pie cilvēku tipa, kuri nekad nekavē un visu izdara laikā, šīs aizsardzības metodes noteikti ir vērts atcerēties. Tālāk aprakstītie kontracepcijas līdzekļi ir jāizmanto ļoti precīzi, un, ja esat izlaidis tikai vienu vai divas dienas, grūtniecības iestāšanās risks ievērojami palielinās. Šo līdzekļu uzticamība ir ārkārtīgi laba, taču arī cena ir augstāka.
 

Injekcija

 
Šī ir procedūra, kas tiek veikta ik pēc 90 dienām ārsta kabinetā, kuras laikā tiek injicēts hormons progestīns. Efektivitāte – 99%, ja to lieto ļoti atbildīgi un saskaņā ar instrukcijām, parasti – 94%. Šis rīks ir viens no labākajiem aizsardzības līdzekļiem pret nevēlamu grūtniecību, un ginekologi iesaka to lietot sievietēm, kurām ir sāpīgas un ārkārtīgi smagas mēnešreizes. Tiesa, jāņem vērā arī šī kontracepcijas līdzekļa trūkumi. Saskaņā ar „Healthline“ teikto, ja vēlaties dzemdēt bērnus, tam vajadzētu būt vismaz 10 mēnešiem pēc pēdējās injekcijas.  Turklāt pirmajos mēnešos pēc procedūras var būt apetītes palielināšanās, iespējama slikta dūša, krūšu jutīgums, libido un garastāvokļa izmaiņas.
 

Gredzens

 
Tas ir 7 centimetrus plats kontracepcijas līdzeklis, kas satur estrogēnu un progesteronu. Šādu gredzenu izraksta ginekologs. Apturot ovulāciju, gredzens novērš grūtniecību. Nav ovulācijas = nav olšūnu = nav grūtniecības. Gredzens jāievieto sievietei pašai un jāatstāj uz 3 nedēļām, pēc tam vienu nedēļu ieteicams izņemt, lai sāktos menstruācijas. Šīs metodes uzticamība ir 91%, un vidējā cena ir līdz 200 eiro. Daži mīnusi: krūšu jutīgums, var rasties galvassāpes, starp citu, sieviete nav pasargāta no grūtniecības nedēļā, kad viņa nenēsā gredzenu.

 

Plāksteris

 
Tas tiek pielīmēts uz augšdelma, ķermeņa aizmugures vai muguras. Estrogēns un progestīns, kas nonāk organismā, aptur ovulāciju, kas nozīmē, ka grūtniecība kļūst neiespējama. Plāksteris jāmaina katru nedēļu, taču ieteicams to nelietot vienu nedēļu – lai sāktos mēnešreizes. Šī līdzekļa efektivitāte – 91%. Daudzas sievietes min priekšrocību, ka, salīdzinot ar citiem kontracepcijas līdzekļiem, plākstera lietošanai ir salīdzinoši maz blakusparādību. Tāpat veselu nedēļu nav jādomā par citiem kontracepcijas līdzekļiem.
 

Kontracepcijas tabletes

 
Tas ir kontracepcijas līdzeklis, kas jālieto katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Tablešu hormoni aptur ovulāciju, un, ja tā nenotiek, nevarat iestāties grūtniecība. Lietojot regulāri, iespēja novērst neplānotu grūtniecību ir 99%. Tomēr daudzas sievietes atzīst, ka ceļojot vai pēc kārtīgas ballītes ne vienmēr atceras laikus iedzert tableti, un tas samazina šīs metodes efektivitāti līdz 91%. Viena no šīs aizsardzības metodes lielākajām priekšrocībām ir tā, ka nav nepieciešams neko ievietot vai implantēt. Tāpat ginekologi sievietēm bieži izraksta kontracepcijas tabletes, lai mazinātu dažus menstruāciju simptomus.
 

Ilgstošas kontracepcijas metodes

 
Nepatīk plānot, vai varbūt tuvākajā laikā neplānojat palikt stāvoklī? Tad šīs metodes jums varētu patikt. Atšķirībā no iepriekš minētajām „grafika“ kontracepcijas metodēm, par tālāk minēto implantu vai spirāli, visticamāk, jūs pilnībā aizmirsīsiet.
 

Implants

 
Tas ir zem ādas implantēts plastmasas stienis. Šāds implants atbrīvo hormonu progestīnu, kas bloķē ovulāciju un līdz ar to arī grūtniecību. Efektivitāte vairāk nekā 99%! Implanta vidējā cena ir līdz 300 eiro, bet implantācija var maksāt papildus. Efekts saglabājas līdz 3 vai 5 gadiem, un to var izņemt jebkurā laikā. Šis implants nesatur estrogēnu, tāpēc tā ir laba izvēle cilvēkiem, kuri vēlas izvairīties no šī hormona. Tomēr ir dažas negatīvās puses: implantācijai nepieciešama lokālā anestēzija, un dažām sievietēm var rasties nelielas blakusparādības, piemēram, pinnes, krūšu jutīgums un svara pieaugums.
 

Vara spirāle

 
Šis ir mazs T veida instruments, kas tiek ievietots jūsu dzemdē jūsu ginekologa kabinetā. Papildus vara spirālei tirgū eksistē arī hormonālās spirāles. Interesanti, ka vara spirāles darbojas bez hormoniem, t.i. ar vara palīdzību! Kā tas notiek? Patiesība ir tāda, ka spermatozoīdiem nepatīk varš, tāpēc, nonākot šādā spirālē, tie sāk peldēt pretējā virzienā un tādējādi nesasniedz olu. Vara spirāle ir ārkārtīgi efektīva – tā aizsargā vairāk nekā 99% gadījumu! Tiesa, tā ir dārga: cena var sasniegt pat 1000 eiro. Tomēr tas ir liels ieguldījums nākotnē, jo spirāle var darboties līdz pat 10 gadiem, un pēc vēlēšanās to var izņemt jebkurā laikā.
 

Hormonālā spirāle

 
Tā arī tiek ievietota sievietes ķermenī ginekologa kabinetā. Šī spirāle atbrīvo nelielu daudzumu progestīna un tādējādi novērš ovulāciju, padarot grūtniecību praktiski neiespējamu 3–7 gadus. Runā, ka, izmantojot šo aizsardzības metodi, varbūtība nepalikt stāvoklī ir pat 99%. Tiesa, ir svarīgi pieminēt faktu, ka, ilgstoši lietojot hormonālo spirāli, menstruācijas uz noteiktu laiku var izzust.
 

Kontracepcija uz mūžu

 
Kā jau minējām raksta sākumā, mūsdienu sabiedrībā ir pilnīgi normāli negribēt bērnus. Tāpat dažas ģimenes, kurās ir bērni, ļoti bieži nolemj, ka viņu ģimene jau ir nokomplektēta, un vairāk bērnu neplāno. Šādos gadījumos jums vajadzētu meklēt kontracepcijas metodes, kas ir derīgas visu mūžu.
 

Vazektomija

 
Ambulatorā operācija, kas bloķē vai pārgriež caurules, kas ved spermu no sēkliniekiem uz dzimumlocekli, neļaujot spermai iekļūt. Šī operācija tiek veikta vīriešiem. Izlasot iepriekš minētās grūtniecības profilakses metodes, iespējams, pamanījāt, ka lielākā daļa no tām ir paredzētas sievietēm. Ja jūs vispār neplānojat bērnus vai esat jau apmierināts ar pašreizējo ģimenes locekļu skaitu, vazektomija var būt lielisks veids, kā izbaudīt neaizsargātu seksu. Turklāt jūsu mīļotajai sievietei vairs nevajadzēs dzert nekādus hormonālos preparātus vai likt aizsargspirāles.
 
Vai domā, ka nākotnē tavs viedoklis un attieksme var mainīties? Jums par to nevajadzētu uztraukties – jūs vienmēr varat veikt reverso vazektomiju – tāpēc šī procedūra nenozīmē, ka jums nekad nebūs bērnu. Der zināt, ka operējošajam ārstam ir jāpārbauda un jāapstiprina, ka sēkla neietilpst dzimumorgānos, tāpēc pirmos trīs mēnešus pēc operācijas papildus būs jāizmanto citas kontracepcijas metodes.
 

Olvadu nosiešana

 
Šīs procedūras laikā tiek bloķēti, sasieti vai pārgriezti olvadi, kas ved olšūnu uz dzemdi. Šī iejaukšanās ir daudz dārgāka nekā vazektomija un var izmaksāt līdz 6000 eiro. Taču, pirms sākat interesēties par šo aizsardzības metodi, der zināt, ka pēc operācijas vairs nekad nevarēsiet radīt bērnus.
 

Avārijas kontracepcija pēc neaizsargāta dzimumakta

 
Avārijas kontracepcija var novērst grūtniecību pēc neaizsargāta dzimumakta vai arī tad, ja kontracepcija „neizdodas“ – piemēram, saplīst prezervatīvs vai aizmirstat iedzert tableti.
 
Šis kontracepcijas veids ir jāizmanto 72 stundu laikā pēc nedroša dzimumakta, jo ātrāk jūs izdzersiet kapsulu – jo efektīvāka tā būs.
 
Atcerieties, lai gan tās ir ļoti efektīvas, ja tās lieto pareizi (72 stundu laikā pēc dzimumakta), avārijas kontracepcijas tabletes nevajadzētu lietot kā regulāru grūtniecības kontroli. Tā ir lieliska dublēšana, taču tā nav ne tuvu tik efektīva kā citas metodes. Turklāt šādas tabletes satur ļoti lielu hormonu devu, tāpēc to regulāra lietošana var radīt dažādas veselības problēmas.
 
Zinātniskie avoti izšķir šādas avārijas kontracepcijas blakusparādības: iespējama menstruālā cikla saīsināšanās, vai cikla izmaiņas (menstruācijas sākas agrāk vai vēlāk nekā parasti). Avārijas kontracepcijas tabletes var izraisīt sliktu dūšu, vemšanu, galvassāpes, nogurumu, reiboni, asiņošanu.
 

Bieži uzdotie jautājumi par kontracepciju

 
Vai dzimstības kontrole ietekmē svara pieaugumu?
 
Pēc Jūtas Universitātes medicīnas zinātņu doktora domām, ir daudz zinātnisku pētījumu, kas pierāda, ka hormonālā kontracepcija tieši neietekmē svara pieaugumu. Svara pieaugums parasti nāk ar vecumu – vielmaiņa palēninās – un dzimstības kontrolei ar to nav nekāda sakara. Tiesa, kontracepcija var ietekmēt šķidruma aizturi vai nelielu apetītes pieaugumu, tomēr, kā liecina zinātniskie pētījumi, tie neietekmē krasas svara izmaiņas.
 
Vai kontracepcijas lietošana var ietekmēt emocionālo veselību?
 
Pētījumi par šo jautājumu ir pretrunīgi. Piemēram, pētījums, kurā iesaistīti vairāk nekā 1 milj. dāņu sieviešu vecumā virs 14 gadiem uzrādīja skaidru korelāciju starp kontracepcijas tablešu lietošanu un depresijas iestāšanos. Citi pētījumi neliecina par tiešu saikni. Tomēr sievietēm, kuras piedzīvo trauksmi vai depresiju (vai, iespējams, tās ir bijušas agrāk), ieteicams izvēlēties citas kontracepcijas alternatīvas: vara spirāli, prezervatīvus vai dabisku ģimenes plānošanu.
 
Vai kontracepcijas tabletes samazina dzimumtieksmi?
 
Tas ir plaši izplatīts mīts, taču tas nav pilnīgi patiess. Sievietes, kuras lieto kontracepcijas tabletes, vienkārši izjūt lielāku libido, jo vairs nav jāuztraucas par neplānotu grūtniecību vai jādomā, kādu aizsardzību lietot. Biežāk dzimumtieksmes samazināšanos izraisa stress, grūtības darbā, nemiers un sliktas attiecības. Ja jūties laimīga, labi saproties ar partneri, tabletes noteikti nemazinās tavu vēlmi nodarboties ar seksu.
 
Kādi kontracepcijas līdzekļi aizsargā pret seksuāli transmisīvām slimībām?
 
Vīriešu un sieviešu prezervatīvi, visi pārējie kontracepcijas līdzekļi ir paredzēti, lai novērstu neplānotu grūtniecību, taču tie nepasargā no STI.
 
Vai vazektomija ietekmēs vīrieša libido?
 
Šis ir vēl viens populārs mīts. Tomēr, pēc ārstu un zinātnieku domām, vazektomija tikai neļauj spermai virzīties uz olšūnas apaugļošanu, taču tā patiešām nepadara vīrieti impotentu. Lielākā daļa vīriešu izbauda savu seksuālo dzīvi tāpat kā pirms procedūras.