Eksperti lēš, ka nākamajos septiņos gados Amerikas Savienotajās Valstīs būs nepieciešams par gandrīz 15% vairāk seksa terapeitu. Tas, viņuprāt, liecina, ka cilvēki kļūst atvērtāki seksa terapijai un ir gatavi vērsties pie profesionāļiem, ja viņiem ir seksuālas problēmas. Tomēr seksa terapija joprojām ir apvīta ar daudziem mītiem, kas dažus cilvēkus attur no došanās pie speciālistiem. Taču eksperti apgalvo, ka seksa terapijai ir daudz priekšrocību, un visi mīti, kas to apvij, ir tikai mīti.
Populārākie mīti – arī visabsurdākie
Seksa terapeiti dalās ar dažiem mītiem, kurus viņi gadu gaitā ir dzirdējuši no cilvēkiem – tieši tiem mītiem, kas attur cilvēkus no viņu kabinetu apmeklēšanas. Daži mīti ir ne tikai pārsteidzoši, bet arī liek pasmaidīt.
Viens no populārākajiem mītiem ir tas, ka cilvēkam ir jāpārguļ ar savu seksa terapeitu, lai speciālists varētu palīdzēt atrisināt viņa problēmu. Cilvēki arī baidās no tā, ka būs intīmi jāpieskaras terapeitam, vai arī terapeits pieskārsies viņiem, kā arī būs nepieciešamība izģērbties. Tomēr tas ne tikai neatbilst patiesībai, bet ir arī nepieņemami – neviens sertificēts terapeits nekad neko tādu nedarīs.
Turklāt seksa terapeitu vidū ir izplatīts mīts, ka praktizējošie speciālisti liek klientiem veikt dažādus vingrinājumus, kas var radīt viņiem diskomfortu, piemēram, filmēt viņus mīlējoties, ģērbties lomu spēļu tērpos vai apmeklēt seksa klubu. Šis mīts ir radies cilvēku apziņā, pateicoties dažādām filmām un seriāliem, kas stigmatizē seksa terapiju. Patiesībā seksa terapeiti vienkārši sarunājas ar saviem klientiem. Protams, viņi patiešām var piedāvāt dažādus vingrinājumus, taču tie nav nekas līdzīgs iepriekš aprakstītajam – to mērķis ir palīdzēt cilvēkiem atjaunot intīmu saikni ar sevi un savu partneri, izpētīt savu seksualitāti, taču tas jādara privāti – ar sevi vai ar partneri. Seksa terapeitu mērķis nav kaunināt, bet gan palīdzēt pacientam izmēģināt jaunas lietas un atrisināt problēmas.
Daži cilvēki baidās, ka seksa terapeits liks viņiem runāt par lietām, par kurām viņi nav gatavi atklāties, uzdos dažādus pazemojošus jautājumus un iedziļināsies personīgās lietās. Tomēr praktizējošie speciālisti cenšas, lai seksuālā terapija – tāpat kā jebkura cita terapija – būtu droša telpa, kur klienti var būt brīvi un relaksēti, tāpēc viņi nekad neuzdod jautājumus, uz kuriem klienti nav gatavi atbildēt. Un, pats galvenais, viņi nekad nenosodīs cilvēkus par viņu problēmām vai pieredzēm.
Kas īsti ir seksa terapija?
Kā jau esat sapratuši, seksa terapija nav nekas īpašs – tā ir tāda pati sarunu terapija kā jebkura cita. Šis terapijas veids kļuva populārs 20. gadsimta 60. gados, kad seksologi Viljams Masterss un Virdžīnija E. Džonsone sāka pētīt seksuālās disfunkcijas un to, kā problēmas attiecībās ietekmē cilvēku intīmās attiecības. Taču kopš seksa terapijas pirmsākumiem šī joma ir ievērojami paplašinājusies, un tagad tā palīdz ar visdažādākajām disfunkcijām, kā arī citām problēmām, ar kurām cilvēki saskaras.
Seksa terapeitu darbs sākas ar vienkāršu sarunu, kurā viņi cenšas noskaidrot pēc iespējas vairāk par cilvēku seksuālo pieredzi, dažādām seksuālām problēmām, ar ko viņi saskaras, ko viņi vēlētos mainīt, un piemērotāko ārstēšanu. Seksa terapeiti palīdz arī cilvēkiem ar attiecību problēmām.
Šī terapija tiek iedalīta individuālā un pāru terapijā. Individuālās terapijas laikā terapeiti pievēršas klienta bažām un sūdzībām un cenšas palīdzēt viņam uzlabot seksuālo dzīvi. Savukārt pāru terapijā speciālisti cenšas palīdzēt cilvēkiem risināt partneru problēmas, lai uzlabotu viņu attiecības un palielinātu seksuālo apmierinātību.
Seksuālā terapija risina plašu problēmu spektru
Viena no problēmām, ar ko bieži saskaras seksa terapeiti, ir sāpīgs dzimumakts sievietēm. Tā ir viena no visbiežāk sastopamajām seksuālajām problēmām, ar ko sievietes ierodas pie seksa terapeita kabineta durvīm, jo tā var skart jebkura vecuma klientes. Tiek uzskatīts, ka visbiežāk sastopamie šīs problēmas simptomi ir nespēja īstenot penetrāciju, sāpes penetrācijas laikā un pārmērīga maksts kontrakcija. Šī problēma tiek risināta gan individuālajā, gan pāru terapijā. Sesijas laikā speciālisti cenšas izprast šīs problēmas cēloņus un palīdz tos novērst.
Erektilā disfunkcija arī ir izplatīta problēma, kuras dēļ cilvēki vēršas pie seksa terapeitiem. Tās izpaužas kā nespēja sasniegt vai noturēt erekciju, priekšlaicīga vai – vienkārši – aizkavēta ejakulācija. Šī problēma var būtiski ietekmēt pāra attiecības un vīrieša pašapziņu, tāpēc seksa terapeiti pievēršas ne tikai problēmai, bet arī tās radītām sekām. Tāpat kā ar sāpīgu dzimumaktu, arī erektilo disfunkciju var ārstēt gan individuālās, gan pāru terapijas laikā.
Seksa terapeiti novēro, ka arvien vairāk un vairāk cilvēku pie viņiem vēršas savas dzimumidentitātes dēļ. Šo klientu skaits ir pieaudzis tik ļoti, ka daži praktizējošie speciālisti ir sākuši sevi dēvēt par dzimumu (gender) terapeitiem un piedāvāt dzimumu terapiju. Tomēr cilvēkiem, kas saskaras ar dzimuma identitātes problēmām, var palīdzēt arī seksa terapeiti. Viņi it kā pavada klientus aiz rokas, kamēr viņi iepazīst savu dzimumidentitāti, jo viņu kabinetā cilvēki var būt paši par sevi bez kauna un apkārtējo spiediena.
Seksa terapiju bieži izmanto cilvēki ar dažādām seksuālām traumām – seksuālu vardarbību, varmācību, reliģisku traumu, partneru vardarbību utt. Šīs traumas ir ļoti sarežģītas, jo cilvēki ne vienmēr apzinās, ka viņiem tās ir – bieži vien tās pat slēpjas zem dažādiem seksuāliem traucējumiem vai problēmām.
Tomēr nav nepieciešams, lai cilvēkiem būtu kāda no šīm nopietnajām problēmām, lai viņi apmeklētu seksa terapiju – tā var palīdzēt arī citu problēmu risināšanā, ar kurām cilvēks vai pāris var saskarties savā dzīvē laikā. Tās var būt intimitātes problēmas, pazemināta dzimumtieksme vai vienkārši pāra seksuālās dzīves pasliktināšanās. Seksa terapija palīdz partneriem dalīties savās vēlmēs, gaidās un vilšanās, kā arī atjaunot vai nostiprināt intīmās attiecības.