Sieviešu dzimumorgānu fizioloģiju senajā medicīnā un pat daudz vēlāk apvijuši daudzi mīti, sākot ar dažādām māņticībām saistībā ar menstruālo ciklu un beidzot ar to, ka 20. gadsimta sākumā klasiskās psihoanalīzes aizsācējs Zigmunds Freids teica, ka histērija ir īpaši saistīta ar dzemdi un ir "sieviešu" garīgais traucējums. Pat Senie ēģiptieši uzskatīja, ka dzemde var ietekmēt pārējo ķermeni un ķermeņa darbību. Senie grieķi uzskatīja, ka tā var kustēties ķermenī un tādējādi radīt spiedienu uz citiem ķermeņa orgāniem.
 
Tomēr sievietes dzimumorgāni nav noslēpums vai pat psihisku traucējumu avots - tā ir sarežģīta ķermeņa sistēmas daļa, kas sastāv no daudziem dažādiem elementiem, ar kuru palīdzību sievietes ķermenis spēj iznēsāt, laist pasaulē mazuli un sajust seksuālo baudu.
 

Dzimumorgānu sadalījums

 
Saskaņā ar "Health Line", lai gan, lietojot vārdus "vagīna" vai "maksts", mēs parasti domājam par sieviešu dzimumorgāniem, patiesībā tas ir tikai viens no vairākiem orgāniem, kas veido šo sievietes ķermeņa daļu.
 
Sieviešu dzimumorgāni ir sadalīti divās lielās grupās:
 
Ārējie
Iekšējie
 
Ārējie dzimumorgāni
 
Ārējie dzimumorgāni, kas pazīstami arī kā "vulva", sastāv no kaunuma lūpām, maksts atveres, klitora un urīnizvadkanāla. Maksts ir muskuļu kanāls, kas izklāts ar nervu membrānām, kas savieno dzemdi un dzemdes kaklu ar ķermeņa ārējo daļu.
 
Kaunuma lūpas - tās iedala mazās (lat. labia minora) un lielajās (lat. labia majora):
 
Lielās kaunuma lūpas ir divas ādas krokas, kas stiepjas no maksts atveres priekšpuses uz aizmuguri. Viņu funkcija - aizsargāt ārējos dzimumorgānus.
Mazajām kaunuma lūpām ir arī klitora, urīnizvadkanāla un maksts atveres aizsargfunkcija.
 
Klitors – šī dzimumorgānu daļa ir unikāla, jo tās vienīgā funkcija ir sniegt seksuālu baudu. Klitoram ir vairāk nekā 8000 nervu galu, tāpēc tas ir ļoti jūtīgs pret pieskārieniem un jebkādu stimulāciju.
 
Urīnizvadkanāls - caurule, kas savieno urīnpūsli ar ārpusi.
 
Iekšējie dzimumorgāni
 
Portāls Web MD detalizēti izskaidro sievietes iekšējo dzimumorgānu sistēmu, kas ietver olnīcas, maksti, olvadus un dzemdi.
 
Olnīcas - mazi, ovālas formas dziedzeri, kas ražo olšūnas (sieviešu dzimumšūnas) un hormonus, kas regulē menstruālo ciklu.
 
Dzemde – šis orgāns ir vieta, kur attīstās auglis. Dzemde ir sadalīta divās daļās: dzemdes kakls, kas ir apakšējā daļa, kas atveras makstī, un dzemdes galvenais korpuss, ko sauc par korpusu. To var viegli paplašināt, lai atbalstītu mazuļa attīstību. Kanāls, kas iet caur dzemdes kaklu, ļauj spermai iekļūt sievietes ķermenī un asinīm izplūst menstruācijas laikā.
 
Olvadi - iekšējie dzimumvadi, kas ved olšūnu no olnīcas uz dzemdi.
 
Maksts - daudzfunkcionāls orgāns, kas savieno dzemdes kaklu ar dzimumorgānu atveri. Dzemdību laikā maksts kļūst par dzemdību kanālu, pa kuru mazulis nonāk ārpasaulē. Dzimumakta laikā berze starp dzimumlocekli un maksti var izraisīt orgasmu, pēc ejakulācijas vīrieša sperma uzkrājas maksts augšdaļā – tas rada apstākļus apaugļošanai. Tā ir taisnība, ka orgasmu var sasniegt, spēlējoties ar pirkstiem vai seksa rotaļlietām, īpaši vibratoru.

 

Kā saglabāt maksts veselību un tīrību?

 
"Health Line" piedāvā 8 padomus, kā pareizi rūpēties par intīmās zonas higiēnu:
 
1. Nemazgājiet maksti tieši dušā – Jūs varat nejauši izskalot maksts labās baktērijas, kas uztur pareizu pH līmeni.
2. Nenoskujiet kaunuma apmatojumu – tam ir svarīgas aizsargfunkcijas un tas samazina svīšanu.
3. Lubrikantu jāizvēlas rūpīgi – daži no tiem satur organismam kaitīgas sastāvdaļas (glicerīns, parabēni, smaržvielas, nedabiskas eļļas, krāsvielas).
4. Izvēlieties ķermenim draudzīgas seksa rotaļlietas - no silikona, stikla, keramikas, nerūsējošā tērauda.
5. Seksa laikā esiet piesardzīgi – lietojiet prezervatīvus, regulāri veiciet STS (seksuāli transmisīvo slimību) pārbaudi.
6. Urinējiet pēc dzimumakta, tas palīdzēs izvadīt baktērijas no maksts.
7. Valkājiet labas kvalitātes apakšveļu - kokvilna ir ideāli piemērota. Tai ir mitrumu absorbējošas īpašības, kas samazina baktēriju iespējamību.
8. Guliet kaili - neatkarīgi no tā, kādu dabisko apakšveļu valkājiet, nakts gulēšana kailai palīdz makstij vieglāk elpot un uztur pareizo pH līmeni.
 

Kas notiek organismā menstruālā cikla laikā?

 
Lai gan menstruācija ir dabisks process, kas katru mēnesi notiek meiteņu un sieviešu ķermenī, daudzas no viņām nav pazīstamas ar menstruālā cikla posmiem. Viena cikla vidējais ilgums ir 29 dienas. Portāls "Better Health" sniedz detalizētu informāciju par katru cikla daļu. Zinot, kas notiek katra cikla daļas laikā, mēneša laikā varat labāk izprast savu fizisko un emocionālo labsajūtu.
 
Menstruācija - sabiezētas dzemdes gļotādas izvadīšana caur maksti. Menstruālais šķidrums satur asinis, dzemdes gļotādas šūnas (endometrija šūnas) un gļotas. Vidējais menstruācijas ilgums ir no 3 dienām līdz 1 nedēļai. Diezgan bieži pirmajās menstruācijas dienās jūtams vājums, nogurums, garastāvokļa izmaiņas.
 
Folikulārā fāze - sākas menstruācijas pirmajā dienā un beidzas ar ovulāciju. Olnīcās sāk nobriest folikuli, tie aug un sāk ražot estrogēnu, sāk atjaunoties un sabiezēt dzemdes gļotāda. Kad menstruācija ir beigusies, Jūs varat just, ka Jūsu enerģija lēnām atgriežas, un Jūsu koncentrēšanās spējas un atmiņa kļūst labākas.
 
Ovulācija – šī fāze notiek ap cikla vidu un ir tad, kad sievietes ķermenī ir visaugstākā estrogēna koncentrācija. Folikuls beidzot nobriest un plīst, dzemdes gļotāda sabiezē vēl vairāk, gatavojoties saņemt olšūnu. Ovulācijas diena (kad plīst folikuls) ir vislabvēlīgākais laiks grūtniecības iestāšanās brīdim. Šajā fāzē sievietes parasti ir labā noskaņojumā, ir liela vēlme socializēties un komunicēt. Tiek novērots arī paaugstināts libido.
 
Luteālā fāze - šajā fāzē plīsušais folikuls pārvēršas struktūrā, ko sauc par dzelteno ķermeni. Kopā ar estrogēnu tas sāk izdalīt arī progesteronu. Šī hormonu kombinācija saglabā dzemdes gļotādas sabiezējumu, līdz tai pievienojas apaugļota olšūna. Ja grūtniecība nenotiek, gļotāda tiek izvadīta un cikls atkārtojas – iestājas menstruācija. Šajā fāzē sievietes var būt aizkaitināmas, dusmīgas, spēcīgas garastāvokļa svārstības, muguras sāpes – to sauc par premenstruālo sindromu (PMS). Tas izskaidrojams ar to, ka smadzenes šajā periodā ražo mazāk serotonīna, kas pazīstams arī kā laimes hormons. Lielākajai daļai sieviešu PMS sākas no 4 līdz 10 dienām pirms mēnešreizēm.

 

Mīti par mēnešreizēm

 
Dīvainākie mīti par menstruālo ciklu joprojām sastopami katrā pasaules valstī. Tas tikai apstiprina faktu, ka šis dabiskais fizioloģiskais process joprojām ir pārāk mistificēts. Mobilajai menstruālā cikla izsekošanas lietotnei "Clue" ir emuārs, kas atspēko dažādus mītus par mēnešreizēm, kas apkopoti no lietotnes lietotājiem visā pasaulē.
 
Apvienotā Karaliste
 
Tamponi var saplēst jaunavības plēvi;
Nemazgāties;
Nekrāsot vai citādi ķīmiski neietekmēt galvas matus;
 
Nepāla
 
Nekontaktēties ne ar vienu;
 
Izraēla
 
Ja pirmo mēnešreižu laikā saņemsiet ar dūri pa seju, jūsu vaigiem visu atlikušo mūžu būs skaists sārtums;
 
Kolumbija
 
Nedzeriet aukstus dzērienus, jo tie pastiprinās menstruācijas spazmas;
Nemazgājiet un negrieziet matus;
 
Polija
 
Sekss menstruācijas laikā var nogalināt Jūsu partneri;
 
Rumānija
 
Jūs nevarat pieskarties ziediem, jo tie uzziedēs ātrāk;
 
Malaizija
 
Pirms izmešanas higiēniskā pakete ir jānomazgā, pretējā gadījumā būs slikti;
 
Indija
 
Neieiet virtuvē un negatavot ēdienu citiem cilvēkiem;
Neiet iekšā lūgšanu namā;
Ja vēlaties būt pilnīgi tīra, Jums ir jāmazgā mati pirmajā menstruācijas dienā, bet, ja Jūs to darāt, asiņošana būs mazāka, kas ietekmēs Jūsu auglību nākotnē;
 
Meksika
 
Jāizvairās no aktīvām ritmiskām dejām, lai aizsargātu savu dzemdi;
 
Brazīlija
 
Nestaigājiet basām kājām;
 
Filipīnas
 
Pirmo mēnešreižu laikā ir jānomazgā seja ar menstruālām asinīm, ja vēlaties tīru ādu;
 
Bolīvija
 
Nešūpojiet mazuļus, pretējā gadījumā viņi saslims.