Ja jums patīk viss, kas ir saistīts ar pēdām, jūs neesat vieni! Saskaņā ar Lovehoney pētījumu pēdu fetišs ir sestais populārākais fetišs Apvienotajā Karalistē. 10% pāru teic, ka viņiem patīk spēlēties ar pēdām. Ir arī konstatēts, ka tas ir vispopulārākais fetišs, kurā ir iesaistītas ķermeņa daļas, kas nav dzimumorgāni. Kāpēc dažus cilvēkus tik ļoti sajūsmina pēdas?


 

Vēstures atbalss

Sajūsmošanās par pēdām nekādā ziņā nav jauna parādība. Senās civilizācijas, tostarp ēģiptieši, grieķi un romieši, cienīja pēdas kā žēlastības simbolu. Šajās kultūrās pēdas bija izplatīts tēls mākslā un reliģiskajos rituālos, kas apzīmēja spēku, skaistumu un pat dievišķību. Piemēram, grieķi bieži attēloja dievu Hermesu ar spārnotām sandalēm, uzsverot viņa ātro un maģisko dabu.
 
Literatūras jomu arī rotā pēdu fetišisms. Slaveni autori, piemēram, Aleksandrs Dimā un Marsels Prusts, savos darbos ievietoja smalkas vai pat atklātas atsauces par viņu aizraušanos ar pēdām. M. Prusta monumentālajā darbā Pazudušā laika meklējumos tiek pētīta galvenā varoņa aizraušanās ar mīļotās Albertīnas pēdām.
 

Psiholoģiskais skaidrojums

Lai izprastu pēdu fetiša nianses, ir jāiedziļinās psiholoģijas jomā. Fetišisms parasti attiecas uz seksuālu pievilcību necilvēciskiem priekšmetiem vai ķermeņa daļām, un pēdu fetišs ir viens no visizplatītākajiem šīs parādības veidiem. Saskaņā ar psiholoģiskajiem pētījumiem fetišisms bieži attīstās kritiskā seksuālās attīstības stadijā, saistot konkrētu objektu vai ķermeņa daļu ar seksuālo uzbudinājumu. Šī saikne ir dziļi iesakņojusies indivīda psihē, tāpēc fetiša objekts ir saistīts ar seksuālo baudu visas dzīves garumā.

Zigmunds Freids ir šādas uzvedības analīzes pionieris. Pēc viņa teorijas, bērns, nejauši ieraugot savas mātes dzimumorgānus, ir apdullināts par to, ka viņai nav dzimumlocekļa. Tāpēc bērns sāk koncentrēties uz citām ķermeņa daļām, kas līdzinās dzimumloceklim – šajā gadījumā pēdām. Pēc S. Freida teiktā, pēdu fetišs rodas tāpēc, ka cilvēks pēdu vai kāju pirkstus uztver kā dzimumlocekļa aizstājēju.

Cita teorija, ko pētījis neirozinātnieks Vilajanurs Ramačandrans, apgalvo, ka smadzeņu daļa, kas apstrādā sajūtu, ko izraisa pēdu tēls un pieskāriens, atrodas blakus smadzeņu zonai, kas uztver dzimumorgānu stimulāciju. Tā kā šīs smadzeņu zonas ir tik tuvu viena otrai, tas var izskaidrot, kāpēc pēdas izraisa seksuālu uzbudinājumu.

Daži pētnieki pat ir izvirzījuši hipotēzi, ka pēdu fetišisma parādība pieaug, reaģējot uz pieaugošo seksuāli transmisīvo slimību izplatību. Šajā gadījumā seksuālas spēles ar pēdām tiek uzskatītas par alternatīvu drošam seksam.
Runājot par demogrāfiskajiem datiem, tika konstatēts, ka šis fetišs ir biežāk sastopams starp vīriešiem nekā sievietēm. Džastina Lehmillera pētījums atklāja, ka 21% homoseksuālu un biseksuālu vīriešu, 18% heteroseksuālu vīriešu, 11% homoseksuālu un biseksuālu sieviešu un 5% heteroseksuālu sieviešu ir fantazējuši par pēdām.

Pēdu fetišs: kāpēc dažiem cilvēkiem ir vājība pret pēdām?
 

Pat slavenības apbrīno pēdas

Lai gan kādreiz par pēdu fetišu runāja tikai klusi, tagad tā izplatība populārajā kultūrā ir krietni pieaugusi. Slavenībām ir bijusi svarīga loma šīs intīmās tēmas izgaismošanā. No filmu režisoriem līdz mūzikas ikonām, šeit ir dažas slavenības, kuras brīvi atzinušas savu aizraušanos ar pēdām:
 
1. Kventins Tarantīno. Slavenais režisors izveidoja savu nišu Holivudā ar unikāliem stāstiem un neaizmirstamiem varoņiem. Taču viņa filmām ir smalks atkārtots motīvs, oda kājām. K. Tarantīno filmu visumā bieži ir redzamas ainas, kurās sieviešu pēdas ieņem galveno vietu – tā viņš atklāti novērtē šīs ķermeņa daļas skaistumu. To var redzēt tādās viņa filmās kā Pulp Fiction un Death Proof, kur kamera ar mīlestību uzkavējas uz sieviešu pēdām.
2. Rekss Raiens. Sportā bijušais NFL treneris ir pazīstams ar savu kolorītu personību un pārliecināto izturēšanos. Taču reiz viņš nokļuva uzmanības centrā par pavisam negaidītu lietu – pēdu fetišu. Raiena kunga entuziasms par pēdām kļuva publisks, kad tiešsaistē parādījās vairāki videoklipi, kuros viņš un viņa sieva iesaistījās diskusijās un rotaļīgās aktivitātēs, kas saistītas ar pēdām.
3. Elviss Preslijs. Tiek ziņots, ka leģendārais E. Preslijs mīlēja pēdas, īpaši tās, kuras rotāja zeķes. Dažu viņa bijušo partneru stāsti atklāja, ka viņš dievināja pēdu masāžu un to maigos glāstus.
4. Endijs Vorhols. A. Vorhola avangardiskā pieeja mākslai ietvēra arī viņa personīgo dzīvi. Poparta meistars bija slavens ar savu aizraušanos ar pēdām, bieži tās attēlojot savos darbos.
5. Britnija Spīrsa. Lai gan Spīrsas saistība ar notikušo lielākoties ir netīša, vairākas paparaci fotogrāfijas, kurās redzamas dziedātājas basās pēdās, nonākušas dažādos interneta forumos un pēdu fetiša entuziastiem veltītās vietnēs.
6. Prinss. Prinss bija pazīstams ar savu muzikālo ģenialitāti, androgīnu stilu un priekšnesumiem, kas pārkāpa robežas. Nav brīnums, ka viņš nevairījās pārkāpt konvencijas arī kaisles jomā. Intervijas ar bijušajiem partneriem liecina, ka Prinsa aizraušanās ar pēdām nebija tikai baumas.

 

Pēdu fetišs digitālajā laikmetā

Interneta attīstība ir veicinājusi nišas tiešsaistes kopienu uzplaukumu, kur pēdu fetišisti var sazināties un dalīties savā pieredzē. Tādas platformas kā Reddit, FetLife un īpašas pēdu fetiša vietnes ļauj cilvēkiem atklāti runāt par savu pievilcības objektu. Interneta anonimitāte ļauj izpētīt savas vēlmes, nebaidoties no nosodījuma, tādējādi veicinot pēdu fetišisma destigmatizāciju.
 
Translācijas pakalpojumu un sociālo mediju laikmetā populārajā izklaidē iekļuvis arī pēdu fetišs. Televīzijas seriāli, piemēram, Sex Education un Big Mouth, ir pievērsušies šim jautājumam ar humoru, bet iejūtību, vēl vairāk normalizējot sarunas par seksuālajām vēlmēm. Šajos seriālos varoņi savas vēlmes parāda saprotamā un komiskā veidā, mudinot uz atklātu dialogu par seksualitāti.

 Pēdu fetišs: kāpēc dažiem cilvēkiem ir vājība pret pēdām?


Kā spēlēties ar pēdām?

Tāpat kā jebkurai citai seksuālai darbībai, kur visas puses entuziastiski piekrīt, nav stingru noteikumu. Ir svarīgi darīt to, kas jums patīk. Atcerieties, ka jums nav par ko kaunēties! Šeit ir dažas idejas, kuras jūs varētu vēlēties izmēģināt…
 
Pēdu dievināšana. Ja vēlaties sākt vizuālā veidā, mēģiniet pielūgt pēdas, vienkārši skatoties uz tām, apbrīnojot tās. Pakomentējiet, cik seksīgas izskatās jūsu partnera pēdas un kā jums patīk uz tām skatīties un pieskarties. Varat lūgt savam partnerim nosūtīt jums savu pēdu fotoattēlus vai pajautāt, vai pats varat iemūžināt viņu pēdas.
 
Pēdu masāža. Pēdu masāža var būt īpaši aizraujoša pieredze, jo šajā ķermeņa daļā ir daudz nervu galu. Vispirms labi notīriet abu kāju pēdas, tad sāciet masēt ar eļļu. Strādājiet gareniski, no augšas uz leju un atkal no aizmugures uz augšu. Mēģiniet skūpstīt partnera augšstilbu iekšpusi, noglāstiet viņa kājas ar ieeļļotām rokām, maigi glāstiet papēžus. Varat izmantot pēdu vannu un radīt noskaņojumu, izmantojot aromātiskās ziepes vai aizdedzinot sveces.
 
Pēdu dekorēšana. Dažiem pēdu fetišs ir saistīts ar to, kas patiesībā atrodas uz pēdām. Palutiniet savu partneri ar pedikīru viņa iecienītākajā salonā vai iegādājieties rotaslietas, piemēram, kāju aproces vai pirkstu gredzenus. Varbūt jūs sajūsmina noteikta veida apavi, piemēram, augstpapēžu kurpes vai seksīgas zeķes līdz ceļiem? Jūs pat varat tās valkāt seksa laikā!
 
Pēdu laizīšana, sūkšana un masturbācija. Pēdu laizīšanu, sūkšanu vai masturbāciju sauc par shrimping’u, un tā var būt patīkama gan saņēmējam, gan dāvinātājam. Pēdas ir īpaši jutīgas, tāpēc tās var radīt neparastas sajūtas un kļūt par lielisku ievadu citiem seksa veidiem.
 
Pēdu fetišs: kāpēc dažiem cilvēkiem ir vājība pret pēdām?

Ko saka eksperti?

Sertificēta seksa un intimitātes mentore Milda saka:
 
Kad rodas dīvaina vēlme vai fetišs, pirmais solis ir to izvērtēt un normalizēt, t.i. noskaidrot, vai ar šo dzimumaktu netiek nodarīts kaitējums sev, personiskajai dzīvei, nerada sāpes un kaitējumu citām personām, vai tas nepārkāpj likumu. Viss pārējais ir pāra vienošanās jautājums. Tas ir lieliski, ja pārim ir vienādas intereses un jūs sajūsmina vienas un tās pašas lietas, diemžēl ne vienmēr tas tā ir.
 
Ja intereses atšķiras, rodas konflikti, vilšanās, apspiestības sajūta un citas negatīvas emocijas. Tāpēc problēmu nevajadzētu pārcelt tikai uz cilvēku, kuram ir šāds fetišs. Abi partneri ir līdzvērtīgi, abu vajadzības ir vienlīdz svarīgas, tāpēc šī ir pāra problēma. Ko darīt šajā gadījumā?
 
Pirmais solis ir nenoniecināt, neņirgāties vai nepazemot, jo ikvienam ir tiesības uz to, ko viņš vēlas. Jums tikai jāsaprot, ka šāda veida fetišs ir normāls, ka tā nav perversija, un noraidījums un pretrunas šeit parasti beidzas. Ir vērts padalīties ar savām fantāzijām, varbūt tam partnerim, kuram nepatīk pēdu fetišs, ir sava fantāzija, ko viņš vēlētos praktizēt biežāk, tad kāpēc gan neapmainīties ar šādām dāvanām? Negaidiet īsto iespēju un noskaņojumu, ja vēlaties trakot, radiet šo noskaņu paši – flirtējiet, atvēliet laiku priekšspēlei, radiet romantisku atmosfēru, nostipriniet emocionālo saikni un pamazām pieradiniet savas fantāzijas, bet uzreiz nebāziet kāju pirkstus mutē.