Ikviena sieviete kādā savas dzīves posmā piedzīvo ovulāciju. Pētījumi liecina, ka ovulācijas laikā iespēja palikt stāvoklī palielinās pat par 33%, lai gan šo skaitli ievērojami ietekmē dažādi apstākļi, jo īpaši vecums. Procents ir pārsteidzoši augsts, ņemot vērā, ka grūtniecības iestāšanās ir iespējama tikai ovulācijas laikā – nelielā laika posmā (12-24 stundas) katru mēnesi, kad olšūna ir dzīvotspējīga un gatava apaugļošanai.

Tomēr tas nenozīmē, ka tikai ovulācijas laikā var palikt stāvoklī. Spermatozoīdi var dzīvot un apaugļot olšūnu daudz ilgāk, nekā tā ir gatava apaugļošanai – no 3 līdz 6 dienām. Tas nozīmē, ka, pat tad, ja sekss ir dažas dienas pirms vai pēc ovulācijas, grūtniecības iestāšanās iespēja joprojām ir ārkārtīgi augsta. Un ir vērts atcerēties – lai iestātos grūtniecība, pietiek tikai ar vienu spermotozoīdu! 

1. Kas ir ovulācija? 

Ovulācija ir nobriedušas olšūnas atdalīšanās no vienas olnīcas. Ovulācija notiek katru mēnesi un šis ir laiks, kad sieviete ir visauglīgākā. Detalizētāku skaidrojumu par to, kas ir ovulācija, atradīsiet šajā video.

2. Kad šis process notiek?

Avoti liecina, ka ovulācija parasti notiek menstruālā cikla vidū, laika posmā no 12. līdz 16. cikla dienai. Tomēr, ņemot vērā to, ka ciklu ilgums ir no 23 līdz 35 dienām, katras sievietes cikls un arī ovulācijas laiks katru mēnesi var atšķirties.
ovulacija

3. Cik ilgi notiek ovulācija?

Olšūnu var apaugļot 12 līdz 24 stundas pēc ovulācijas. Lai arī laiks, kurā olšūna atdalās no olnīcas un nonāk olvados, var būt atšķirīgs, tas vienmēr notiek 12-24 stundas pēc LH hormona līmeņa paaugstināšanās.

4. Ovulācijas pazīmes un simptomi

Ja vēlaties ieņemt bērniņu, ir noderīgi zināt, kad ir auglīgās dienas. Šīs ir septiņas galvenās ovulācijas pazīmes, kurām vajadzētu pievērst uzmanību:
  • Paaugstināta bazālā ķermeņa temperatūra;
  • Gaišāki un plānāki izdalījumi;
  • Mīkstāks dzemdes kakls;
  • Nelielas sāpes vai viegli krampji vēdera lejasdaļā;
  • Palielināts libido;
  • Smērēšanās;

5. Mobilās lietotnes cikla izsekošanai

Lai zinātu, kad tuvojas ovulācija, ir svarīgi sekot līdzi savam menstruālajam ciklam. Mūsdienās šo procesu daudz vieglāku padara dažādas mobilās lietotnes, kas paredzētas tieši šādam mērķim. Šeit esam apkopojuši populārākās no tām: 

1. Clue ir populāra bezmaksas mobilā lietotne, kurā var apkopot visu, kas saistīts ar menstruālo ciklu. Tā ir īpaši noderīga, lai apkopotu informāciju pirms ginekologa apmeklējuma – atliek tikai atvērt lietotni un atzīmēt savas sajūtas un simptomus noteiktās dienās. Vairāk informācijas par Clue atradīsiet šeit: https://apps.apple.com/us/app/clue-period-cycle-tracker/id657189652

2. Ovia ir vēl viena populāra bezmaksas mobilā lietotne. Papildus menstruālo vai ovulācijas ciklu uzraudzībai, Ovia var ievietot arī informāciju par sporta aktivitātēm, diētu, miegu, utt. Šajā lietotnē ir arī liela kopiena, kurā vienmēr var uzdot sev interesējošus jautājumus un saņemt noderīgas atbildes. Ovia lietotni varat lejupielādēt šeit: https://apps.apple.com/us/app/ovia-fertility-cycle-tracker/id570244389

3. Glow ir trešā lietotne, ko noteikti iesakām izmēģināt! Glow mobilajā lietotnē ir iespēja izsekot ne tikai regulārajam menstruālajam ciklam, bet arī reproduktīvajam vecumam. Kā? Lietotnē var ievadīt daudz datu – kad sākās pirmās mēnešreizes, kad bija pēdējā grūtniecība, vai barojat bērnu ar krūti, utt. Visi šie faktori ietekmē sievietes ovulāciju, tāpēc, pamatojoties uz šiem datiem, šī lietotne ļoti precīzi nosaka nobriedušās olšūnas atdalīšanas laiku. Uzziniet vairāk par lietotni šeit: https://apps.apple.com/us/app/glow-period-fertility-tracker/id638021335

6. Ovulācijas noteikšanas testi

Liela daļa sieviešu ovulācijas noteikšanai izmanto īpašus testus. Viss, kas jādara, ir jāurinē uz testa nūjiņas un jāgaida līdz indikators parādīs, vai ovulācija drīz sāksies. Šī ovulācijas noteikšanas metode ir precīzāka nekā mobilo lietotņu izmantošana.

7. Kāda ir grūtniecības iestāšanās iespējamība?

Ir veikti daudzi pētījumi par labāko metodi ovulācijas noteikšanai un par sievietes auglību pirms un pēc ovulācijas. Šajos pētījumos gan ir vairāki trūkumi, piemēram, nav vienas precīzas metodes ovulācijas noteikšanai, vismaz ne mājas apstākļos. 
Bet, pieņemsim, ka jūs aptuveni zināt, kad jums bija ovulācija, un zināt, cik dienas pirms vai pēc ovulācijas jums bija sekss. Kādas ir jūsu iespējas palikt stāvoklī?
Lūk, ko stāsta pētījumi:
  • Piecas dienas pirms ovulācijas: 0,4 līdz 7 procenti grūtniecības iestāšanās iespējamība;
  • Četras dienas pirms ovulācijas: 8 līdz 17 procenti;
  • Trīs dienas pirms ovulācijas: 8 līdz 23 procenti
  • Divas dienas pirms ovulācijas: 13 līdz 29 procenti;
  • Dienu pirms ovulācijas: 21 līdz 34 procenti;
  • Ovulācijas dienā: 8 līdz 33 procenti;
  • Vienu dienu pēc ovulācijas: 0,8 līdz 11 procenti;
  • Divas dienas vēlāk: 3 līdz 9 procenti.
Aplūkojot iepriekš minēto statistiku, var pamanīt, ka izredzes palikt stāvoklī ievērojami atšķiras katru dienu. Piemēram, trīs dienas pirms ovulācijas jūsu grūtniecības iestāšanās iespēja ir no 8 līdz 23 procentiem. Kāpēc ir tik liela starpība? 

Pirmkārt, katrā pētījumā tiek izmantota cita ovulācijas dienas aprēķināšanas metode. Tas nozīmē, ka ovulācijas noteikšanas datums vienā pētījumā var nesakrist ar dienu citā pētījumā. Otrkārt, pētījumus ierobežoja dalībnieku skaits un paredzamie cikli. Fakts, ka kādai var iestāties grūtniecība dienu pirms ovulācijas, nenozīmē, ka tā būs.

8. Labākais laiks seksam

Auglīgais periods var ilgt līdz 10 dienām, taču, ja vēlaties palikt stāvoklī, noteikti nepieciešams nodarboties ar seksu pēc iespējas tuvāk ovulācijai.

Tomēr jāņem vērā, ka nodarbošanās ar seksu, balstoties uz ovulācijas laiku, dažiem pāriem var izraisīt pārmērīgu stresu. Šāda metode var lieliski noderēt, ja ir vēlme palikt stāvoklī, taču striktais režīms un lielais spiediens var kaitēt attiecībām.

Cits variants ir nodarboties ar seksu bieži un nesatraukties par to, vai tas notiek tieši auglīgajās dienas. Bet arī šāda metode var radīt lielāku spriedzi attiecībās, un tā nav risinājums tiem, kuri jau kādu laiku ir mēģinājuši tikt pie bērniņa un zina, ka iespējams pastāv auglības problēmas. 

Ja vien neārstējat neauglību vai ārsts nav ieteicis nodarboties ar seksu noteiktā dienā vai periodā, jūs varat atteikties no ovulācijas uzskaites un vienkārši nodarboties ar seksu 3 līdz 4 reizes nedēļā. Vai tas iekrītīs jūsu auglīgākajā dienā? Ne obligāti, bet, kā iepriekš jau minējām, lai iestātos grūtniecība, ar seksu nav jānodarbojas pašā auglīgākajā dienā. 

9. Kas notiek sievietes ķermenī ovulācijas laikā?

Viss sākas smadzenēs. Ovulāciju kontrolē neliels smadzeņu dziedzeris, ko sauc par hipotalāmu. Tas izdala hormonus, kas mijiedarbojas ar olnīcām. Pirmais hormons, ko tas izdala, rodas pēc pēdējām menstruācijām, lai stimulētu folikulu veidoties olšūnā. Pēc tam ap cikla vidu izdalās cits hormons, kas ļauj izdalīties mikroskopiskajai olšūnai, lai olvadi to varētu noķert.

Izdalījumi. Visievērojamākais simptoms ovulācijas laikā ir izmaiņas maksts izdalījumos. Izdalījumi ir dzemdes kakla gļotas, kas šajā laikā kļūst diezgan plānas un elastīgas, nedaudz līdzīgas olas baltumam. Daudzas sievietes šāda veida izdalījumu parādīšanos izmanto kā auglīgo dienu indikatoru. 

Paaugstināts libido. Jā, māte daba ir gudra, un, tā kā šis ir labākais laiks mazuļu radīšanai, jūsu ķermenis dara visu iespējamo, lai arī jūs to zinātu, tāpēc daudzas sievietes ovulācijas laikā pamanīs strauju libido pieaugumu. 

Temperatūra. Jūsu bazālā ķermeņa temperatūra paaugstināsies par aptuveni pusgrādu pēc Celsija un paliks paaugstināta atlikušajā cikla laikā, līdz sāksies menstruācijas.

Vēdera krampji un smērēšanās. Dažas sievietes ovulācijas laikā var izjust sāpes vēderā, kuras izraisa vēdera gļotādas kairinājums olšūnas izdalīšanās dēļ. Var rasties arī smērēšanās, ko izraisa plīsis folikuls.

Miega izmaiņas. Pētnieki norāda, ka auglīgajās dienās iespējams sanāks mazāk gulēt un atpūsties, jo tiek pavadīts vairāk laika mīlējoties ar partneri vai cenšoties ieņemt bērniņu. Bet, ja nemēģināt palikt stāvoklī vai jums nav partnera, jūsu miegs ovulācijas periodā tieši pretēji – var kļūt ilgāks un ciešāks. 


Labs garastāvoklis. Lielisks garastāvoklis cikla vidū ir bieži sastopama parādība. Šī gada sākumā publicētajā pētījumā spāņu pētnieki pārbaudīja divas sieviešu grupas: vienu, kas lietoja hormonālos kontracepcijas līdzekļus, un otru, kas tos nelietoja un tāpēc regulāri ovulēja. Pētnieki salīdzināja šīs divas grupas un atklāja, ka sievietes, kurām bija regulāri cikli, ovulācijas laikā piedzīvoja vairāk pozitīvu emociju nekā sievietes, kuras cikla vidū lietoja kontracepciju.

Vēlme flirtēt, bet tikai ar noteiktiem vīriešiem. Pat ja jūs neapsverat iespēju drīz kļūt par māmiņu, jūsu ķermenis joprojām var mēģināt virzīt jūs uz konkrētiem partneriem ar pareizajiem gēniem, kurus varat nodot savām teorētiskajām atvasēm. 

Jūtīgākas krūtis. Daudzas sievietes saka, ka viņu krūtis kļūst ārkārtīgi jutīgas pirms mēnešreizēm, bet tas notiek arī ovulācijas laikā, un tam ir divi iespējamie iemesli. Pirmkārt, jutīgums var būt saistīts ar faktu, ka ovulācijas laikā jūsu libido paaugstinās un pieaug vēlme biežāk nodarboties ar seksu. Otrkārt, tas var arī būt saistīts ar ovulācijas laikā izdalītajiem hormoniem, kas stimulē krūšu dziedzerus.

Ja jūs mēģinat palikt stāvoklī, atcerieties, ka pacietība un neatlaidība ir ļoti svarīgas, jo arī ovulācijas laikā nav simtprocentīgas garantijas, ka tas notiks. 

Tomēr nenāks par ļaunu pievērst uzmanību ovulācijas simptomiem, pēc tam ieplānot vakariņas sveču gaismā vai doties romantiskā nedēļas nogales atpūtā. Veiksmi un izdošanos!