Monogāmija ir mūsu sabiedrībā diezgan bieži dzirdēts termins, kas atšķirībā no poligāmijas nozīmē seksuālu, emocionālu saikni tikai ar vienu partneri. Mūsu kultūras cilvēkiem monogāmas attiecības ir ciešākas nekā poligāmas, tradīcija, ko veido vairāki aspekti: tiesību sistēma, mantotais īpašums, reliģija utt. Bet kas ir veiksmīgas monogāmas attiecības un kā tās panākt? Kāda ir seksa un erotikas nozīme šādās attiecībās? Ko darīt, ja pāris vēlas dažādu pieredzi un ar vienu partneri viņiem vairs nepietiek? Visu pārrunāsim ar Geštalta psihoterapeiti Lauru Pavļuku.
 

Kāda ir atšķirība starp monogāmiju vai poligāmiju un atvērtām attiecībām?

Kā stāsta psihoterapeite L. Pavļuka, vārds "poligāmija" tulkojumā no grieķu valodas nozīmē "daudz laulību" – tās ir ciešas attiecības ar vairāk nekā vienu partneri. Savukārt monogāmija, atšķirībā no poligāmijas, nosaka attiecības tikai ar vienu partneri. "Monogāmija ir raksturīga attīstītām valstīm, kurās ir spēcīga tiesību sistēma un mantojumi," saka intervētājs.

Tiesa, viņa piebilst, ka poligāmiju nevajadzētu jaukt ar terminu "atvērtas attiecības": "Svarīgi uzsvērt, ka atvērtas attiecības atšķiras no poligāmijas: pirmajā gadījumā partneri iesaistās tikai seksuālās attiecībās, savukārt poligāmijā pāri apmierina ne tikai viens otra seksuālās, bet arī emocionālās vajadzības."

Erotiskas fantāzijas un monogāmas attiecības – vai tās ir savienojamas?

Nav noslēpums, ka daudziem no mums galvā ir daudz dažādu erotisku fantāziju, un tas ir pilnīgi normāli. Tiesa, ir arī gadījumi, kad neapzināti sākam fantazēt par seksuālām attiecībām, ne vienmēr ar savu partneri. Tāpēc dabiski rodas jautājums, vai šādas fantāzijas netiek uzskatītas par monogāmu attiecību pārkāpumu?

"Erotiskas fantāzijas, kurās ir iesaistīti citi partneri, ir raksturīgas daudziem cilvēkiem, un tās nekādā gadījumā nevajadzētu uzskatīt par nodevību. Runājot par monogāmām attiecībām, jāatceras šis sakāmvārds: "Modiniet apetīti pilsētā, bet ēdiet mājās" – tas nozīmē, ka erotiskās fantāzijas ir cilvēka personiska lieta un viņam ir tiesības uz savu privātumu, kamēr tas netraucē vai nesāpina citus. Tomēr es ļoti aicinu partnerus runāt un dalīties ar savām seksuālajām fantāzijām, tas var ne tikai satuvināt viņus, bet arī sekmēt kaislību," saka geštalta psihoterapeite Laura Pavļuka.
 

Vai monogāmija nodrošina veiksmīgas attiecības?

Ikviens vēlētos uzzināt veiksmīgu attiecību recepti, taču tas tiešām nav tik vienkārši. Mūsu intervētā psihoterapeite Laura Pavļuka stāsta, ka laimīga laulība un partnerattiecības ir atkarīgas no daudziem aspektiem, taču galvenie no tiem ir drošība un piedzīvojumi.

“Ja partneri jūtas droši, ir atvērti viens pret otru, cenšas neieslīgt rutīnā, interesējas par otra emocionālo labsajūtu, risina radušās grūtības un skaidri apzinās, ka, lai dzīvotu “ilgi un laimīgi” tas prasa abu partneru pūles, šāda partnerība mēdz ilgt ilgu laiku.

No otras puses, poligāmas vai atklātas attiecības ir partnera izvēle, un, ja tas apmierina abus, tā var būt lieliska partnerība. Šādiem pāriem nav raksturīgi greizsirdības uzliesmojumi, partnera piesavināšana, un partneri jūtas droši,» piebilst intervētāja.

Tomēr ne monogāmija, ne poligāmija pati par sevi nenodrošina 100% veiksmīgas attiecības, jo ir svarīga komunikācija, atvērtība, drošība, novitāte un otra vajadzību uzklausīšana.

Un, ja Jūs joprojām vēlaties izmēģināt poligāmas attiecības?

Pēc mūsu intervētās psihoterapeites domām, pirmkārt, cilvēkam jābūt atvērtam pret sevi: “Vispirms jāizpēta pašam savas vēlmes: varbūt vēlies kaut ko jaunu, piedzīvojumu, pieredzi, vai varbūt bēdz no kādām problēmām savās attiecībās vai sevī. Vēl viens svarīgs aspekts ir vērtību sistēma, pēc kuras cilvēks vadās. Ir ļoti svarīgi vispirms noskaidrot savas vērtības un pēc tam apspriest to ar savu otro pusīti monogāmās attiecībās.
 

Neuzticība monogāmās attiecībās ir attiecību beigas?

Bieži dzirdēts, ka cilvēki domā, ka nekad nepiedos neuzticību – un tā ir katra paša izvēle. Tomēr monogāmās attiecībās neuzticība bieži nerodas no nekurienes, tāpēc Jums vienmēr vajadzētu izpētīt, analizēt un runāt par savām attiecībām.

"Pirms došanās pa kreisi pāri bieži vien neredz un biežāk arī nevēlas redzēt signālus, kas liecina, ka kaut kas nav kārtībā. Veiksmīgas pāra attiecības ir atkarīgas no tā, kā viņi vienojas par to, kādu seksuālo dzīvi pāris dzīvo. Dažiem šķiet, ka, ja jau esat attiecībās, tās turpināsies "mūžīgi un laimīgi", bet aizvainojumi, strīdi, neinteresēšanās vienam pret otru, apspiesta kaisle noved pie neuzticības", stāsta L. Pavļuka.

"Tomēr, ja tas jau ir noticis, es aicinātu neanalizēt detaļas par to, kas tur bija, bet vairāk pievērsties jautājumam: "kā tas notika ar mums?" Attiecību pārskatīšana nav no patīkamākajām, bet tas ir jādara pastāvīgi, lai sajustu sevi un savu partneri. Ja ir grūti to izdarīt kā pārim, meklējiet palīdzību pie profesionāļiem, kas var palīdzēt Jums no jauna atklāt vienam otru, atbrīvoties no sāpēm un izveidot vēl spēcīgākas attiecības. Neuzticība var novest pie attiecību izbeigšanās vai, gluži otrādi, pie jaunu, stiprāku, ciešāku attiecību radīšanas," piebilst intervētāja.

Sekss monogāmās attiecībās: ko darīt, lai intīmā dzīve būtu laimīga?

Jau minējām, ka veiksmīgu attiecību galvenie komponenti ir jūtama drošība un novitāte (noslēpums, risks, kaislība). Taču, kā saskaņot, lai drošība, kas valda monogāmās attiecībās, nepārvērstos par rutīnu un intīmā dzīve iepriecinātu pat ilgus gadus kopā pavadītus pārus?

"No vienas puses, mums visiem ir nepieciešama drošība mūsu attiecībās, bet, no otras puses, mēs vēlamies noslēpuma, riska un novitātes sajūtu. Lai kaisle neizgaist, mums tā jāturpina kurināt.

Bieži vien pāri, kas dzīvo kopā, jautā: "vai man viņš/viņa vēl jākārdina?" Atbilde noteikti ir jā, tāpēc jautājiet viens otram. Tāpat ilgas, gaidīšana un vēlme ir svarīgi aspekti, kas attiecībās pastāvīgi nepieciešami, lai kaisle un erotika nepazustu. Kurinot iekāri, neaizmirstiet rotaļīgumu, jo tas sagādā azartu un pārsteigumu," stāsta psihoterapeite.
 

Kas jums jāzina, pirms sākat poligāmas attiecības?

Pēc Lauras Pavļukas domām, pirmkārt, pāriem vajadzētu runāt: "Vienmēr aicinu pārus aprunāties, jo viennozīmīgas atbildes nav. Sarunu priekšnoteikums ir atklātība. Ja es vēlos monogāmas attiecības un tās ir manas vērtības, visticamāk, es nevarēšu ilgi uzturēt poligāmas vai atvērtas attiecības. Gluži pretēji, būs arvien vairāk aizvainojumu, strīdu, greizsirdības, un tas noteikti nenovedīs pie stiprākām attiecībām, bet gan personīgo un attiecību sabrukumam.

Tomēr, ja pāris nolemj būt atklātās attiecībās, ir nepieciešams pārrunāt robežas. Skaidri jāpasaka, kas ir piemērots abiem partneriem un kas nē – skaidra vienošanās ļaus abiem partneriem justies drošāk pārī.