Mēnešreizes (menstruācijas) ir ikmēneša endometrija izdalīšanās no dzemdes. Dzemdes gļotāda - dzemdes iekšējais slānis, ko sauc arī par endometriju. Hormonu ietekmē dzemdes gļotāda izdalās (izaug) un izdalās aptuveni viena mēneša cikla laikā.
Regulāras menstruācijas ir tās, kas notiek ik pēc 21-35 dienām. Tas ir normāli, ka menstruācijas neatkārtojas katru mēnesi vienādu dienu skaitu, teiksim, ik pēc 24 dienām, un dažreiz tās notiek ik pēc 21 dienas vai 28 dienām utt. Šādi periodi joprojām tiek uzskatīti par regulāriem. Neregulāras menstruācijas ir tās, kas notiek biežāk par 21 dienu vai retāk par 35 dienām, vai menstruālie cikli mainās par 10 vai vairāk dienām gada laikā.
Menstruāciju varianti var būt ļoti dažāda. Dažas sievietes var asiņot ļoti viegli tikai dažas dienas, bet citas pat 7 dienas. Par īsu menstruālo asiņošanu uzskata, ja asiņošana ilgst mazāk nekā 4 dienas. Ilgstoša asiņošana tiek uzskatīta par asiņošanu, kas ilgst vairāk nekā 8 dienas. Normāls menstruācijas laikā zaudēto asiņu daudzums var būt no 5-80 ml. Menstruācijas var būt ļoti bagātīgas, var parādīties nelieli recekļi. Tādējādi samazinot dzīves kvalitāti.
Kā izsekot menstruālam ciklam?
Menstruālais cikls ir periods no pirmās menstruācijas dienas līdz nākamās menstruācijas pirmajai dienai. Tātad pirmā menstruācijas diena ir arī pirmā cikla diena. Vidēji cikls ilgst 28 dienas, taču ir pilnīgi normāli, ja Jūsu cikls ir garāks vai īsāks.
Jums ir jāseko menstruācijām vairāku iemeslu dēļ:
• Lai iestātos grūtniecība - jāzina potenciāli auglīgās dienas;
• Jāsagatavojas nākamajam periodam – lai aptuveni zinātu, kad sāksies nākamais periods;
• Pārraugiet menstruāciju traucējumus.
Ikmēneša izsekošanas metodes var būt:
• Kalendārs;
• Dažādas īpašas mobilās aplikācijas.
Atzīmējot kalendārā periodus, pašai arī jāprot aprēķināt menstruālo ciklu. Menstruālais cikls tiek skaitīts precīzi no pirmās menstruācijas dienas līdz nākamās menstruācijas pirmajai dienai (neskaitot to, jo tā jau ir nākamā menstruālā cikla pirmā diena). To ir patiešām viegli aprēķināt, Jums tikai jāzina kā. Iesakām novērot 3-6 mēnešus un pēc tam vienkārši aprēķināt vidējo menstruālā cikla dienu skaitu, lai precīzāk zinātu, cik dienas parasti ilgst. Kalendārā ieteicams atzīmēt ne tikai pirmo menstruācijas dienu, bet arī mēnešreižu ilgumu. Ir arī ļoti noderīgi zināt ne tikai visa menstruālā cikla ilgumu un pašus periodus, bet arī menstruāciju raksturu noteiktās dienās. Ir patiešām ļoti noderīgi atzīmēt un zināt, kurās dienās mēnešreizes ir smagas un sāpīgas. Atzīmējot kalendārā savu mēnešreižu raksturu, ātrāk un tuvāk iepazīsi savu ķermeni un pamazām varēsi paredzēt, kas kurā dienā tevi sagaida. Draudzējies ar savu ķermeni un tā sniegtajiem signāliem!
Izmantojot īpašas mobilās aplikācijas, viss ir daudz vienkāršāk. Pēc lietotnes lejupielādes viedtālrunī varat tajā atzīmēt cikla dienas. Lietojumprogramma paveiks daudz darba Jūsu vietā, tā visu uzskaitīs automātiski. Tikpat labi, neaizmirstiet, ka mobilajā lietotnē ir jāatzīmē menstruālā cikla pirmā diena kā pirmā mēnešreižu diena. Tikai šajā gadījumā lietotne visu aprēķinās pareizi.
No pirmo mēnešreižu sākuma menstruālais cikls var būt neregulārs 1 līdz 3 gadus, tāpēc panikai nav pamata. Ja pēc 3 gadiem menstruālais cikls saglabājies neregulārs, ieteicams konsultēties ar akušieri - ginekologu. Pēc nepieciešamo attēlu un laboratorisko izmeklējumu veikšanas ārsts varēs noskaidrot neregulāra cikla cēloni un palīdzēt to novērst, un tam ir dažādas metodes, sākot ar hormonālajiem līdzekļiem un beidzot ar invazīvām.
Kādēļ rodas menstruācijas?
Visa menstruālā cikla laikā notiek hormonālas izmaiņas, kuras atkārtojas katru mēnesi (ja nav menstruālā cikla traucējumu un ginekoloģisku saslimšanu).
Menstruāciju laikā smadzenes nosūta ziņu hormona (FSH) veidā olnīcām, lai tās sāktu ražot sievišķo hormonu estrogēnu. Tas liek olnīcām atbrīvot vienu no nobriedušām olšūnām. Olšūnas izdalīšanos no olnīcas sauc par ovulāciju. Kad notiek ovulācija olšūna no olnīcas nonāk olvados un tad – nedroša dzimumakta vai bērna plānošanas gadījumā – pastāv grūtniecības iespējamība.
Ja olšūna netiek apaugļota ar spermatozoīdu, palielinās cita sievišķā hormona - progesterona - ražošana, samazinās hormona estrogēna līmenis un atkal sākas mēnešreizes.
Auglīgajos gados (periodos pirms menopauzes), kad nav ginekoloģisku problēmu, nav grūtniecības, Jūsu ķermenis katru mēnesi gatavojas apaugļošanai.
Kāpēc manas mēnešreizes kavējas?
Menstruācijas var kavēties daudzu iemeslu dēļ. Lielu ietekmi atstāj:
• Piedzīvotais stress (personīgajā dzīvē, sajūtās, darbā, mācībās, mājās, vai varbūt gaidāms ceļojums?);
• Mainīts klimats, laika joslas;
• Uztura traucējumi (piemēram, anoreksijas dēļ mēnešreizes bieži nenotiek);
• Intensīva sportošana (sportistiem var izpalikt arī mēnešreizes lielas sporta slodzes dēļ);
• Grūtniecība (šajā gadījumā tās aizkavējas uz vairāk nekā gadu). Taču tā nav patoloģija, tās ir fizioloģiskas izmaiņas mūsu organismā grūtniecības laikā, kas ir normāli;
• Ginekoloģiskas slimības (piemēram, endometrioze);
• Hormonālais disbalans (sieviešu un vīriešu dzimumhormonu traucējumi, ko sauc par policistisko olnīcu sindromu).
Lai zinātu, cik vēlu var būt mēnešreizes, un par to neuztraukties, Jums jāzina, kāds ir Jūsu menstruālais cikls un ka tas ir pilnīgi normāli, ka mēnešreizes var sākties nedaudz vēlāk. Ja mēnešreizes kavējas bez redzama iemesla un Jums bija neaizsargāts dzimumakts, veiciet grūtniecības testu un noskaidrojiet, vai grūtniecība nav mēnešreižu kavēšanās iemesls.
Vai var izraisīt mēnešreizes?
Diemžēl viss menstruālais cikls ir sarežģīts hormonu darbs. Tāpēc viņus nevar steidzināt. Ja vien neizmantojat hormonālo kontracepciju – tad ir iespējama ātrāka mēnešreižu iestāšanās.
Sāpes mēnešreižu laikā
Sāpīgus periodus sauc par dismenoreju. Tās ir spazmiskas sāpes, kas parādās vēdera lejasdaļā un var izplatīties uz citām vietām. Galvenie simptomi ir šādi:
- Sāpes vēdera lejasdaļā;
- Galvassāpes, reibonis;
- Slikta dūša, vemšana, meteorisms, caureja.
Ir divu veidu sāpīgas mēnešreizes:
– Jaunas, veselas meitenes parasti cieš no primārās dismenorejas, kuras cēloņi nav saistīti ar kādām slimībām.
- Sekundāro dismenoreju izraisa noteiktas ginekoloģiskas saslimšanas, veikto operāciju rezultātā. Visbiežākais sekundārās dismenorejas cēlonis ir endometrioze, kad dzemdes audi aug ārpus tās un izraisa sāpes.
Kas izraisa sāpes mēnešreižu laikā?
• Sāpes mēnešreižu laikā rodas dzemdes muskuļu kontrakciju dēļ. Šīs kontrakcijas ir svarīgas dzemdes gļotādas izdalīšanai mēnešreižu laikā.
• Muskuļu kontrakciju laikā tiek traucēta asinsrite, samazinās skābekļa piegāde audiem, līdz ar to parādās spazmatiskas sāpes.
• Sāpes var atšķirties no vājām sāpēm līdz stiprām sāpēm.
• Mēnešreižu sāpes tiek uzskatītas par normu, ja vien tās nepazemina sievietes dzīves kvalitāti.
• Ir normāli, ka sieviete mēnešreižu laikā dzīvo savā parastajā dzīves ritmā.
• Tas ir normāli, ja mēnešreižu laikā jūtat vājumu vai mērenas sāpes no 1-3 dienām.
• Ja sāpes vai citi simptomi saglabājas ilgstoši, ir spēcīgi, grūti panesami vai sievietes mēnešreižu laikā ir spiestas palikt mājās, jākonsultējas ar ārstu.
Kā mazināt sāpes pirmsmenstruālā periodā un menstruāciju laikā?
• Nodarbojieties ar fiziskajām aktivitātēm:
• Atvēliet vismaz 30 minūtes dienā aktīvai pastaigai, peldēšanai, riteņbraukšanai vai citai aktīvai kustībai.
• Regulāras fiziskās aktivitātes ne tikai uzlabo vispārējo pašsajūtu, bet arī mazina tādus PMS simptomus kā nogurums vai nomākts garastāvoklis.
- Ja nesportojiet vai darāt to ļoti reti – nepārspīlējiet arī mēnešreižu laikā. Slodze nedrīkst būt pārāk liela.
• Samaziniet stresu:
• Neaizmirstiet par kvalitatīvu miegu.
• Muskuļu relaksācijas un elpošanas vingrinājumi palīdz mazināt galvassāpes, dusmas un uzlabo miega kvalitāti.
• Veiciet jogas vingrinājumus vai dodieties uz masāžu – ja tā atslābina, tādā veidā mazināsiet arī piedzīvoto stresu.
• Uzturs mēnešreižu laikā:
• Ēdiet biežāk, mazākās porcijās, lai izvairītos no vēdera uzpūšanās.
• Lietojiet mazāk sāls, lai neaizkavētu lieko šķidrumu organismā.
• Lietojiet vairāk ogļhidrātu no augļiem, dārzeņiem, pilngraudu pārtikas produktiem.
• Izvairieties no kofeīna un alkohola.
Grūtniecība un mēnešreizes
Grūtniecības laikā mēnešreizes nebūs! Tomēr bieži grūtniecības laikā, īpaši pirmajā trimestrī, var parādīties asiņaini izdalījumi. Bet tās nav mēnešreizes. Kā jau minēts iepriekš, mēnešreizes - tās ir neapaugļotas olšūnas izvadīšana kopā ar dzemdes gļotādu. Grūtniecības laikā - olšūna tiek apaugļota un turpina attīstīties. Asiņošana grūtniecības sākumā var liecināt par gaidāmu spontānu abortu, bet ne obligāti. Var rasties asiņošana un bieži notiek pašā grūtniecības sākumā, ap 6.-7.nedēļu, kad apaugļotais embrijs jau implantējas (fiksējas) dzemdes gļotādā (sāk būvēt savu māju uz deviņiem mēnešiem) un dzemdē kāda gļotādas daļa nedaudz nolobās, tāpēc parādās asiņaini izdalījumi. Bieži ar to viss beidzas un embrijs turpina veiksmīgi attīstīties.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka tad, kad grūtniecības sākumā parādās asiņaini izdalījumi un Jums ir aizdomas, ka tas varētu būt gaidāms spontāns aborts, diemžēl nav medikamentu vai līdzekļu, lai šo procesu apturētu. Ir pierādīts, ka pat uzturēšanos guļus stāvoklī grūtniecības sākumā nepalīdz novērst spontānu abortu.
Kad meklēt palīdzību vēdera sāpju un asiņošanas gadījumā?
– Pastiprinošas un/vai pēkšņas sāpes ➡️ MEKLĒJIET PALĪDZĪBU NEKAVĒJOTIES.
– Drudzis ar smagām sāpēm un/vai asiņošanu ➡️ MEKLĒJIET PALĪDZĪBU NEKAVĒJOTIES.
- Asiņošana neierastā laikā ➡️ Ja vienkārši mēnešreizes sākas neierastā laikā ➡️ ieteicams vērsties pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa.
- Izmaiņas mēnešreižu raksturā un biežumā ➡️ Ja tā nav ļoti spēcīga un bīstama asiņošana, jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai ginekologu.
Raksta autori:
Migle Černiauskiene, dzemdniecības un ginekoloģijas ārste rezidente
Dzemdību speciāliste ginekoloģe Vestina Vilciniene