Jūnijā apceļoju Holandi, un nepalaidu garām Amsterdamu, kur apmeklēju prostitūcijas muzeju sarkano lukturu kvartālā. Pirmo reizi šo rajonu apmeklēju pusaudža gados, kad kopā ar vecākiem braukājām pa Eiropu – viņi nekad necentās no manis slēpt pilsētas "neērtās" vai bērnam nesaprotamās puses.
 
Šoreiz Amsterdamā atgriezos jau pieaugusi, skatījos uz to ar pavisam citām acīm, tāpēc domāju, ka muzejā varēšu nedaudz tuvāk iepazīt rajonu, kas kļuvis par nozīmīgu pilsētas daļu un kā izskatās šeit strādājošo sieviešu ikdiena. Es rakstu "sieviešu", jo izrādās, ka šajā kvartālā nav daudz vīriešu, kuri pārdod seksa pakalpojumus.

 

Mazliet no vēstures

Pretrunīgi vērtētais un tūristu iecienītais kvartāls ar holandiešu nosaukumu ”De Wallen” ir datēts ar 13. gadsimtu. Sākotnēji šī pilsētas daļa bija tirdzniecības osta, tāpēc seksa pakalpojumu sniedzēju sieviešu klienti pārsvarā bija jūrnieki, bet 16. gs. protestantu varas iestādes Amsterdamā aizliedza visas "izvirtības", draudot ar sodu. Precētiem vīriešiem un priesteriem vispār bija aizliegts iebraukt šajā pilsētas rajonā.
 
Protams, šie pakalpojumi nekur nepazuda, bet tika nostumti malā (kā arī šodien daudzās pasaules valstīs), kamēr 18. gs. atkal tika atcelti visi aizliegumi, un apkārtnē atvērās daudzi bordeļi, ko cilvēki varēja atšķirt pēc sarkanajiem lukturiem pie ieejas.
 
Gadsimtu gaitā seksa industrijas (angļu valodā sex work industry) darbinieki bija liecinieki daudziem dažādiem juridiskiem risinājumiem, taču 1999. gadā šī darbība tika legalizēta. Šodien tas oficiāli tiek uzskatīts par darbu un visiem šajā jomā strādājošajiem ir jāmaksā nodokļi un jāfunkcionē valsts sistēmā tāpat kā citiem strādniekiem.
 
Lai gan seksa darbs Nīderlandē ir likumīgs, tas nav dekriminalizēts. Tas nozīmē, ka darbiniekiem joprojām tiek piemēroti stingri juridiski darba ierobežojumi. Piemēram, kur, kad un kā viņi var strādāt. Dekriminalizācija likvidētu birokrātiskos šķēršļus un dotu visiem seksa pakalpojumu sniedzējiem tiesības darboties bez valsts iejaukšanās, nodrošinot tādu pašu aizsardzību kā citām profesijām.
 
Ironiski un, iespējams, nav nemaz pārsteidzoši – šādi seksa industrija tiek stigmatizēta, nobīdīta malā un liekas, ka šī industrijas vispār neeksistē, bet Amsterdamas sarkano lukturu kvartālu ik gadu apmeklē aptuveni 3,1 miljons cilvēku no visas pasaules. Apmeklēto objektu sarakstā to apsteidz tikai atrakciju parks "De Efteling", bet slaveno Nīderlandes nacionālo mākslas un vēstures muzeju "Rijksmuseum" apmeklē aptuveni 2,3 miljons apmeklētāju gadā.


Amsterdamas sarkanās gaismas: iespaidi no muzeja un slavenā kvartāla vēsture


Muzejs izveidots bijušajā bordelī

Muzeju, kas darbojas mājā, kurā savulaik klientus uzņēma sievietes, iesaku apmeklēt gan tiem, kuriem nav ne mazākās nojausmas par seksa darba nozari, gan tiem, kuri pārzina to plašākā kontekstā, bet vēlas labāk izprast, kā šis darbs tiek organizēts Amsterdamā, kādi noteikumi jāievēro sievietēm utt. Man bija interesanti redzēt sieviešu istabas, sajust tajā valdošo atmosfēru, un es uzzināju daudz jauna par seksa darbu Nīderlandē.
 
Ieejot muzejā, apmeklētājs uzreiz saņem audiogidu, kurā stāsti tiek stāstīti visa apmeklējuma laikā. Pāris stāvos izvietotajā muzejā ir 12 pieturas, no kurām par savu pieredzi, darbības specifiku un seksa darbu kopumā stāsta sieviete vārdā Inga, kura strādājusi sarkano lukturu rajonā.


Amsterdamas sarkanās gaismas: iespaidi no muzeja un slavenā kvartāla vēsture
 

Pastaigājoties pa bijušo bordeli, apmeklētāji var gūt iespaidu par to, kā izskatās sieviešu darba vieta, ieskatīties viņu garderobes skapjos un apmeklēt BDSM istabu. Vidi papildina un ilustrē vēsturiski fakti un statistika par sarkano lukturu kvartālu.
 
Seksa darbinieki Amsterdamā, pretēji tam, ko es domāju pirms muzeja apmeklējuma, nevar iznomāt nevienu "logu" kvartālā un sākt strādāt. Šādu vietu skaits ir nemainīgs un fiksēts (ap 400), jaunas atļaujas netiek izsniegtas.
 
Šobrīd esošās šim darbam pielāgotās telpas pieder privātīpašniekiem un tiek īrētas maiņās. Viena maiņa ilgst aptuveni 10 stundas un vienai sievietei maksā aptuveni 150 eiro.


Amsterdamas sarkanās gaismas: iespaidi no muzeja un slavenā kvartāla vēsture
 

Staigājot pa kvartālu, vairākkārt novēroju, kā vīrieši klauvē pie sieviešu logiem un interesējas par vizītes cenām un iespējām. Vidējā apmeklējuma cena ir 50 eiro, taču nevajadzētu iedomāties, ka tas ilgs ilgi – apmēram 6-15 minūtes. Starp citu, apmeklējot bordeli, kuru Amsterdamā šobrīd ir aptuveni 15, klienti maksā nevis fiksētu, bet stundas cenu, kurā nereti ietilpst arī šampanietis vai džakuzi.

 

Divdomīgas sajūtas

Lai arī muzejā prezentētais saturs ir patiešām interesants, tomēr, staigājot pa istabām, aizdomājos, vai šādas vietas eksistēšana neveicina "zemu kritušās sievietes" tēlu un vēl vairāk nekaitē šīs profesijas pārstāvēm. Nešaubos, ka muzeja dibinātāji zināja, ka, atverot durvis, viņi noteikti sagaidīs apmeklētājus – galu galā jau minētā kvartāla apmeklējumu skaits runā pats par sevi.

 
Amsterdamas sarkanās gaismas: iespaidi no muzeja un slavenā kvartāla vēsture


Bet cilvēki nāk, ziņkārīgi aplūko šīs pasaules fragmentus, un beigās var apsēsties uz krēsla loga priekšā un "saprast, ko nozīmē sēdēt logā un gaidīt klientus". Problēma ir tā, ka neviens, kas to nav pieredzējis, nevar saprast, tāpēc nevajag pat mēģināt, pretējā gadījumā tas viss pārvēršas par kārtējo neizdevušos reprezentāciju un mēģinājumu padarīt darbiniekus nožēlojamus.
 
Arī muzeja nosaukums raisa jautājumus - ne reizi vien esmu lasījis, ka industrijas darbinieki, kas sniedz seksa pakalpojumus, vārdu "prostitūcija" uzskata par apvainojumu un termins seksa darbinieki (angļu valodā sex workers) viņiem ir pieņemamāks.


Amsterdamas sarkanās gaismas: iespaidi no muzeja un slavenā kvartāla vēsture
 

Priecājos, ka muzeja veidotais naratīvs nebija vērsts tikai uz "vieniem vārtiem" - bija iespēja dzirdēt vai lasīt darbinieku pieredzi par to, kas viņus apmierina šajā darbā, tā normalizācija, tikpat liela uzmanība tika pievērsta bīstamībai un darba nenoteiktība, bet trūka vairāk sociālā un politiskā skatījuma, kas atspoguļotu šīs industrijas strādnieku tiesību problēmas, stigmas, legalizācijas un dekriminalizācijas problēmas šajā nozarē – gribētos mazāk tūrisma un vairāk cilvēktiesību. Tomēr iesaku apmeklēt muzeju, neaizmirstot arī par nelielo skeptisko pusi.