Katra cilvēka libido jeb tieksme pēc seksuālās aktivitātes ir atšķirīga un mainās atkarībā no dažādiem dzīves apstākļiem. Visticamāk, ikviens seksuāli aktīvs cilvēks ir bijis situācijā, kad nevēlas mīlēties, lai gan tam nav bijis nekāds acīmredzams iemesls. Tāpat ir arī dienas, kad ķermenis burtiski vai prasa intīmu kontaktu, neatkarīgi no tā, vai jums ir vai nav pastāvīgs partneris. 
 
Lai gan libido svārstības ir pilnīgi normāla parādība, pāri attiecībās bieži vien ir jūtīgi pret jebkādām izmaiņām dzimumdziņā un tā izraisītajām problēmām, un vēlas tās atrisināt pēc iespējas ātrāk. Tāpēc šajā rakstā ieteiksim dažādus padomus, kā pārvarēt nevēlēšanos mīlēties, lai tas nekļūtu par hronisku stāvokli, kas traucē simtprocentīgi izbaudīt dzīvi un jūsu seksualitāti. 
 

Kas ir libido? 

 
Šo terminu  joprojām varētu definēt kā seksuālo tieksmi vai seksuālo apetīti. No latīņu valodas libido nozīmē "vēlme", "kaislība", "kāre", "ilgas". Austriešu psihoanalītiķis Z. Freids bija pirmais, kurš to izmantoja sakot, ka libido ir visu cilvēka darbību virzītājspēks. Lai gan mūsdienās šis termins tiek lietots galvenokārt seksuālā nozīmē, Freida skatījumā llibido aptvēra ne tikai seksuālo enerģiju, bet visu cilvēka psihisko enerģiju.
 
Katra cilvēka libido ir atkarīgs no daudziem savstarpēji saistītiem sociāli-kulturāliem, psiholoģiskiem un bioloģiskiem faktoriem. Amerikāņu pētniece Šarona Dž. Parisa izceļ vairākus faktorus, kas var ietekmēt tieksmi pēc seksuālas aktivitātes: 
 
Alkohola un narkotiku lietošana

Trauksme, stress un depresija

Slimības

Nogurums

Seksuālās vardarbības gadījumi

Menopauze

Attiecības

Ārējie stimuli

 
Redzot tik daudzus faktorus, kas ietekmē dzimumdziņu, var rasties loģisks jautājums – vai mans libido ir normāls? Lai gan pastāv tādas medicīniskās diagnozes kā “hipoaktīvs (zems) libido” un “hiperaktīvs (augsts) libido” – tās kļūst par problēmu tikai tad, ja traucē jūsu ikdienas dzīvei un attiecībām.

Pārāk augsts libido

Ir ļoti grūti atšķirt, kad cilvēkam vienkārši ir veselīga, augsta dzimumdziņa un, kad tā jau pārsniedz robežas, jo kopumā aktīva dzimumdzīve pozitīvi ietekmē vispārējo pašsajūtu – ir labāks miegs, mazāk stresa un stiprākas attiecības ar partneri. Tomēr, ja seksuālo apetīti ir grūti kontrolēt, ir pamats uztraukumam. Jums jākonsultējas ar speciālistu, ja pieredzat šādus simptomus: 
 
Seksuālā dzīve sāk ietekmēt jūsu ikdienas dzīvi, darbu un veselību

Jūs izmantojat seksu kā līdzekli, lai mazinātu trauksmi un stresu

Bez seksa jūs jūtaties tukšs un nepiepildīts

Seksuālā vēlme aizņem lielu daļu no jūsu domām un darbībām

 
No paaugstināta libido nav jākaunas – speciālisti noteikti varēs jums palīdzēt izvēlēties piemērotāko ārstēšanas metodi. Hiperaktīvas dzimumtieksmes cēloņi var būt ļoti dažādi: augsts serotonīna vai dopamīna līmenis, atsevišķu zāļu blakusparādības, fiziskais stāvoklis, kas ietekmē smadzeņu daļu, kas ir atbildīga par seksuālo uzvedību, un daudz kas cits.

Pārāk zems libido

Zems libido ir daudz biežāk sastopama problēma nekā hiperaktīvs libido. Tiesa, pastāv arī daudz vairāk iemeslu, kas var izraisīt šādu stāvokli. Lai gan nav precīzu kritēriju, kas nosaka, kad ir sasniegts kritiskais slieksnis, jo katram tie var būt atšķirīgi, uzmanība jāpievērš šādiem simptomiem: 
 
Jūs vairs nejūtat kaisli pret savu partneri

Jūs vairs neinteresē masturbācija

Jums nav gandrīz nekādu seksuālu fantāziju

Jūs jūtaties saspringti, zaudējot interesi par seksu

 
Pazeminātu dzimumdziņu izraisa daudzi iemesli, kurus var iedalīt 3 daļās – hormonālās izmaiņas, fizioloģiski un psiholoģiski cēloņi. Šeit ir daži no iemesliem, kāpēc vēlme nodarboties ar seksu var mazināties: 
 
Seksuālās problēmas – ja seksa laikā jūtat sāpes vai nevarat sasniegt orgasmu, tas ilgtermiņā var samazināt jūsu vēlmi mīlēties.
 
Slimības – daudzas seksuāli transmisīvās slimības var ietekmēt libido. Artrīts, vēzis, diabēts, augsts asinsspiediens un citas slimības arī samazina libido.
 
Medikamenti – daži medikamenti, īpaši antidepresanti, samazina seksuālo tieksmi. 
 
Dzīvesveids – glāze vīna var palīdzēt radīt pareizo noskaņojumu, taču pārāk daudz alkohola negatīvi ietekmē vēlmi nodarboties ar seksu. Tas pats attiecas uz narkotikām, un smēķēšanu, kas palēnina asinsriti un arī var mazināt uzbudinājumu.
 
Psiholoģiskie cēloņi – ļoti bieži mūsu psiholoģiskais stāvoklis ietekmē mūsu pašsajūtu, to pat īsti neapzinoties. Nereti cilvēka fizioloģiskais stāvoklis un hormonālais līdzsvars ir ideāls, taču joprojām ir problēmas ar libido. Tad atbildes jāmeklē cilvēka emocionālajā stāvoklī un attiecībās ar partneri, jo tuvu attiecību veidošana ir ļoti svarīga attiecību sastāvdaļa. Zemu seksuālo vēlmi var izraisīt:
 
Trauksme, depresija un hronisks stress

Neapmierinātība ar savu ķermeni, zems pašvērtējums

Negatīva seksuāla pieredze

Brīvas attiecības ar partneri, neuzticēšanās

Neizteiktas vai neapmierinātas seksuālās vajadzības

 

Padomi, kā palielināt sievietes libido

Saskaņā ar avotiem, sievietes saskaras ar zema libido problēmām divreiz biežāk nekā vīrieši. “Medical News Today” identificē šādus galvenos sieviešu dzimumtieksmes zuduma cēloņus: 
 
Menopauze. 2008. gada ASV pētījums atklāja, ka 26% sieviešu pirmsmenopauzes periodā un 52% sieviešu pēcmenopauzes periodā saskāras ar zemu libido. Seksuālās problēmas, kas rodas menopauzes laikā, parasti izraisa hormonālās svārstības (estrogēna, testosterona līmeņa pazemināšanās). Hormonu svārstības var izraisīt arī maksts sieniņu sašaurināšanos un izžūšanu, kas var padarīt intīmās attiecības sāpīgas.
 
Ko darīt? Šādos gadījumos ļoti palīdz lubrikants. Turklāt, ārsti sievietēm, parasti pirms menopauzes, izraksta flibanserīnu un bremelanotidīnu, un dažreiz izmanto arī hormonterapiju. Tāpēc, ja saskaraties ar līdzīgu problēmu, iesakām sazināties ar speciālistiem, kuri izvēlēsies labāko un piemērotāko risinājumu tieši jums.
 
Grūtniecība un pēcdzemdību periods. Grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā neizbēgamas hormonālās izmaiņas var mazināt arī vēlmi mīlēties, jo sievietes hormoni griežas kā karuselī un visa enerģija tiek atdota jaundzimušajam bērnam. Balstoties uz pētījumiem  šādas sajūtas ir pilnīgi normālas un tās pieredz gandrīz 40% sieviešu. Tomēr grūtniecībai un pēcdzemdību periodam ir atšķirīgas ietekmes – dažām sievietēm šajos periodos palielinās dzimumdziņa, bet citas pilnībā atsakās no seksa.
 
Ko darīt? Pieņemiet savas savas sajūtas un saprotiet, ka tas ir dabisks process – galu galā jūs tik darāt sava mazuļa labā, tāpēc nekādā veidā nevainojiet un nespiediet sevi darīt kaut ko, ko nevēlaties. Noteikti pastāstiet arī savam partnerim, kā jūtaties. Ja nolemjat atsākt mēģināt nodarboties ar seksu, izmantojiet lubrikantu uz ūdens bāzes un dariet visu maigi, lēni un pakāpeniski. Jāapzinās, ka šis pazemināts libido noteikti nebūs mūžīgs, jo mazulim augot, jūs, iespējams, atkal vēlēsities izbaudīt intīmo dzīvi. 
 
Frigiditāte. Jēdziens frigiditāte būtībā nozīmē, ka sievietes libido ir ne tikai hipoaktīvs un pārāk zems, bet tā vispār nav. Šādos gadījumos sievietes nekad nevar seksuāli uzbudināties vai piedzīvot orgasmu, neatkarīgi no emocionālās saiknes ar partneri un citiem apstākļiem. 
 
Ko darīt? Pirmkārt, neuzstādīt sev šādu diagnozi pašai. Ja nevēlaties mīlēties, tas vēl neko nenozīmē – tam var būt neskaitāmi citi iemesli. Taču, ja rodas aizdomas, vienmēr ir lietderīgi konsultēties ar seksa terapeitu, seksologu, psihoterapeitu – dažādi terapijas veidi un labāka sevis izzināšana var palīdzēt šādos gadījumos. 

Padomi, kā palielināt vīriešu libido

Ir kļūdaini uzskatīt, ka tikai sievietes izjūt zemu dzimumtieksmi. Lai gan daudz retāk, arī vīriešiem ir jāmeklē atbildes uz jautājumu: kā palielināt libido? 
 
Zems testosterons. Neiroanatomiskie pētījumi liecina, ka pazemināts testosterona līmenis ir galvenais zema libido cēlonis vīriešiem. Šāds faktors var ietekmēt arī sievietes, bet ir biežāk sastopams tieši vīriešu vidū, jo testosterons stimulē spermas ražošanu un ir atbildīgs par dzimumtieksmi. Testosterons parasti sāk samazināties līdz ar vecumu, aptuveni par 1% katru gadu no 30 gadu vecuma. Tomēr ir arī citi testosterona samazināšanās cēloņi, piemēram, 2. tipa cukura diabēts, sirds slimības un augsts asinsspiediens.
 
Ko darīt? Ieteicams konsultēties ar ārstu, ja novērojat tādas pazīmes kā matu izkrišana, nogurums, matu tonusa samazināšanās. Ārsts, visticamāk, izrakstīs testosterona atveseļošanās terapiju. Tomēr, pirms to sākat, jums jāņem vērā, ka šai terapijai var būt dažādas blakusparādības.

Padomi abiem dzimumiem: kā palielināt libido?
Zems libido nav stāvoklis, kuru neizdosies mainīt visu atlikušo dzīvi. Ir daudzi veidi, kā atgūt savu kaislību un seksualitāti, no kuriem daudzi ir diezgan viegli īstenojami un piemēroti gan vīriešiem, gan sievietēm.
 
Seksa terapija — “Everyday Health” rakstā varat uzzināt vairāk par seksa terapeitu darbu un iespējām šajā jomā – tas ir psihologs, psihiatrs vai psihoterapeits, kas specializējas seksuālās disfunkcijas jomā.  
 
Miega kvalitātes uzlabošana — 2015. gadā ASV veikts pētījums atklāja, ka sievietes, kuras gulēja ilgāk, nākamajā dienā piedzīvoja lielāku seksuālo tieksmi. 
 
Dabiski afrodiziaki – arī daži pārtikas produkti var nedaudz palielināt libido. Piemēram, austeres ir bagātas ar cinku, kas stimulē testosteronu – hormonu, kas ir būtisks gan sieviešu, gan vīriešu seksuālās veselības uzturēšanai. Šim mērķim var noderēt arī avokado, ingvers, zemenes, kanēlis, muskatrieksts un tumšā šokolāde. 
 
Dzīvesveida izmaiņas – neviena no iepriekš minētajām ārstēšanas metodēm nedarbosies, ja nemainīsit savus ieradumus. Ieteicams vairāk sportot, ievērot sabalansētu uzturu, atmest smēķēšanu un lietot alkoholu ar mēru. Ir arī ļoti svarīgi atklāti runāt ar savu partneri un paziņot viņam savas jūtas.

Libido veidi

 
Mēdz teikt, ka seksuālā saderība pārī ir īpaši svarīga, un, ja tās pietrūkst, attiecības ar laiku kļūst arvien sarežģītākas. Cilvēkiem ir dažādas seksuālās vajadzības, tāpēc ir lietderīgi iepazīties ar dažādiem libido veidiem, kas apkopoti “Best Health Mag” tiešsaistes žurnālā. 
 
Kamēr jūsu dzimumdziņas līmenis netraucē jums vai jūsu partnerim un jūs abi esat apmierināti, jums nevajadzētu uztraukties un sākt sevi diagnosticēt. 

Libido ir mainīga lieta, un ir pilnīgi normāli, ka vienu dienu mēs nevēlamies seksu, bet otru dienu nevaram apturēt savas seksuālās fantāzijas. Vissvarīgākais ir nebaidīties vērsties pie profesionāļa, ja jūtat, ka kaut kas nav kārtībā.