Bieži vien sekss joprojām ir apkaunojošs temats sarunās ar draugiem vai pat ar savu otro pusīti. Kopš bērnības mēs esam kaunināti par kailu ķermeni un seksualitātes izpausmēm. Tāpat, iespējams, ikvienam ir nācies piedzīvot neveiklu klusuma brīdi kopā ar vecākiem, skatoties filmu, kurā aktieri sāk kaislīgi skūpstīties vai mīlēties. Nemaz nav pārsteidzoši, ka šādi audzināti bērni vēlāk nobriest un izaug, neprotot runāt par seksu un tā nozīmi mūsu dzīvē, ņemot vērā ne tikai baudas aspektu.
 

Cik reizes nedēļā mīlējas „normālie“ pāri?


Seksuālās attiecības ieņem nozīmīgu vietu katra pāra dzīvē. Taču nereti vienā vai otrā attiecību posmā sākam aizdomāties, vai mēs nemīlējamies pārāk reti, kāds ir vidējais skaits utt. Pasaulē ir veikti daudzi pētījumi ar dažāda vecuma partneriem un dzīvesbiedriem, un, lai gan nav precīzas atbildes uz jautājumu, cik reizes nedēļā vajadzētu mīlēties, speciālisti iesaka to darīt vismaz reizi nedēļā. 2015. gadā publicētajā pētījumā tika aptaujāti aptuveni 2400 precētu pāru. Rezultāti parādīja, ka apmierinātākie pāri mīlējas visvairāk.

Vēl viens svarīgs fakts – šķiršanās un dzimumdzīves intensitātes rādītāji ir apgriezti saistīti. Tādējādi, pieaugot vienam rādītājam, otrs samazinās un otrādi. Protams, ir tikai likumsakarīgi, ka ilgtermiņa attiecību partneri vai pāri, kuri ir precējušies daudzus gadus, piedzīvo pievilcības samazināšanos. To ietekmē daudzi faktori: vecums, fiziskā aktivitāte, libido, sadzīve, fiziskā labklājība utt., tāpēc nav iemesla panikai, ja pārim dažreiz ir periodi, kad seksuālā dzīve kļūst pasīvāka. Vissvarīgākais ir nevis sasniegt kādu vidējo, bet gan atklāti runāt ar partneri par attiecībām un lietām, kas jūs satrauc.

Libido var uzlabot ne tikai atklātas sarunas un laiks vienam ar otru, bet arī neliela piepūle no malas. Piemēram, afrodiziaki. Tās ir dabiska vai ķīmiska sastāva vielas, kas stimulē dzimumtieksmi. Afrodiziakus var atrast uztura bagātinātāju, stimulējošu krēmu un pilienu veidā, lai katrs pāris varētu atrast savām vajadzībām atbilstošu intīmo atbalstu.
 

Seksuālo attiecību ietekme uz mūsu labklājību


Par mītiem par masturbācijas kaitējumu, iespējams, smejas jau ilgu laiku, taču dzimumakta priekšrocības vīriešiem un sievietēm joprojām netiek bieži uzsvērtas. Tātad, kā sekss var uzlabot jūsu veselību, labklājību un kopējo dzīvi kā pārim?

Psiholoģiskās priekšrocības:

Pāri, kas mīlējas, ir laimīgāki – pētījumu rezultāti liecina, ka pāriem, kuri vismaz reizi nedēļā nodarbojas ar kvalitatīvu seksu, laimes indekss aptaujās bija augstāks nekā citiem pētījuma dalībniekiem.

Stiprākas saiknes veidošana – seksa laikā smadzenes atbrīvo endorfīnus, kas mazina trauksmi un aizkaitināmību. Cits hormons – oksitocīns – pazīstams arī kā „apskāviena hormons“ rada pieķeršanās, miera un apmierinātības sajūtu.

Samazina stresu – Ilgstošs hronisks stress var veicināt zemu libido, bet sekss var būt efektīvs stresa savaldīšanas paņēmiens. Sekss samazina hormonu iedarbību, kas ir atbildīgi par stresu (adrenalīns, kortizols).

Uzlabo miega kvalitāti – orgasms izraisa prolaktīna, par miegu atbildīgā hormona, izdalīšanos, tāpēc pēc dzimumakta ir lielāka iespēja gulēt mierīgāk.

Fiziskās priekšrocības:

Labāka fiziskā forma – sekss ir kā vingrošana. Pētījums, ko veica Kvebekas Universitāte Monreālā, parādīja, ka seksa laikā tiek sadedzinātas aptuveni 70 līdz 100 kalorijas. Seksuālas aktivitātes ir līdzvērtīgas mērenām fiziskām aktivitātēm, piemēram, kāpšanai pa kāpnēm vai ātrai pastaigai. Tāpat dzimumakts var stiprināt vēdera un iegurņa muskuļus, un sievietēm tas īpaši pozitīvi ietekmē urīnpūšļa darbu.

Uzlabo smadzeņu darbību – Marka S. Allena 2018. gada pētījumā, kurā piedalījās vairāk nekā 6000 pieaugušo, saikne starp seksu un labāku atmiņas funkciju tika novērota cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem.

Pozitīva ietekme uz sirdi – seksuālā aktivitāte ir saistīta ar zemāku sistolisko asinsspiedienu. Augsts asinsspiediens palielina insulta un sirds slimību risku, tāpēc dzimumaktu var saukt par sava veida profilaksi.


Kā atdzīvināt intīmo dzīvi?


Attiecību sākumā, kamēr abu partneru smadzenēs plosās hormonālās vētras, vēlamies mīlēties jebkur un jebkurā laikā. Tomēr nav noslēpums, ka daudzi pāri, kas atrodas ilgstošās attiecībās, laika gaitā saskaras ar izaicinājumiem seksuālajā dzīvē. Samazināts libido, laika trūkums vai vienkārši „noskaņojuma trūkums“ galu galā var kļūt par sāpīgu problēmu, kuru pāris var pārvarēt tikai kopīgiem spēkiem.

Organizācijas „The School of Life“ animācijas video grafiski un vienkāršā veidā izskaidro, kāpēc pāra libido, kas sākumā bija ļoti augsts, pamazām samazinās. Attiecību sākumā jūtam vairāk adrenalīna, riska, neesam līdz galam „piederējuši“ savam partnerim, tāpēc attiecību dinamika ir daudz intensīvāka, rotaļīgāka. Vēlāk mēs sākam pieņemt savu partneri kā pašsaprotamu mūsu dzīves sastāvdaļu, veidojas rutīna un var iestāties garlaicība. Paradoksāli, bet kaislību var atjaunot spēcīgs strīds un šķiršanās iespējamība. Skaidra apziņa, ka jebkurš no jums var pamest attiecības, atkal atgādina, ka esat brīvs, lai arī kā jūs izvēlētos būt viens ar otru.

Lai strīdi nebūtu bez rezultātiem, piedāvājiet savam partnerim izmēģināt seksa rotaļlietas pāriem, tādējādi dažādojot savu intīmo dzīvi. Vibratori pāriem ir izstrādāti, lai lieliski pielāgotos abu partneru anatomijai, stimulējot G punktu, klitoru un dzimumlocekli. 

Globālās pandēmijas gados bija un, iespējams, ir pāri, kuriem bija jāizdzīvo attiecības no attāluma. Šādu pāru seksuālo dzīvi var atdzīvināt ar tālvadības vibratoriem. Piemēram, viedā ola „Lush 2“. Vibratoru var vadīt, izmantojot viedo lietotni savā tālrunī, tā reaģē uz mūziku un tai ir neierobežoti režīmi, tāpēc video tērzēšana ar to var būt daudz jautrāka!

Arī vīriešu dzimumattiecībām seksa preču industrijā ir ko piedāvāt. Lai piedzīvotu pārsteidzošu orgasmu, ne vienmēr ir nepieciešams partneris. Tam ir lieliski piemēroti masturbatori vai seksa lelles.


Grāmatas – nav paredzētas tikai garlaicībai


Vai esat kādreiz domājis, ka lasīšana varētu uzlabot jūsu seksuālo dzīvi? Šeit ir dažas grāmatas, kuras varat izlasīt kopā ar savu partneri, kas būs lielisks sākumpunkts atklātām sarunām un diskusijām, kas stiprinās jūsu saikni.

Estere Perela „Mating in Captivity“ – grāmatā amerikāņu pāru terapeite pēta attiecības starp dzimumtieksmi un sadzīvi. Pamatojoties uz daudzu gadu pieredzi darbā ar pāriem, Perela analizē veidus, kā atjaunot kaisli attiecībās. Šeit varat noklausīties autores prezentāciju „Ted Talk“ konferencē, kurā viņa stāsta par ilgtermiņa attiecību izaicinājumiem.

Christopher Ryan, Cacilda Jetha, „Seksa rītausma“ – grāmatā, ko sarakstījis filozofijas doktors un psihiatre, tiek pētīta mūsdienu seksualitātes izcelsme. Ceļojot pa vēsturiskiem periodiem un sabiedrības modeļiem, autori zinātniski skaidro monogāmijas jēdzienu, cilvēku pārošanās sistēmas un ģimenes vienības izcelsmi.

Ann-Marlene Henning, „Mīlestības prakse“ – slavenā vācu seksoloģe grāmatā iepazīstina un analizē daudzus piemērus no savas darba prakses un atbild uz jautājumiem par to, kā intimitāte ietekmē attiecības, kā izvairīties no rutīnas un atgriezt attiecībās kaisli un piepildījumu. Autore raksta vienkārši un spilgti, grāmata pāriem var kalpot kā lielisks praktisks ceļvedis ceļā uz stiprākām attiecībām.

Alex Comfort, „Joy of Sex“ – pirmo reizi izdota 1972. gadā, grāmata uzreiz kļuva par bestselleru, un 2009. gada izdevums ir atgriezies ar vēl vairāk informācijas, piemēriem, un to var droši uzskatīt par vienu no labākajiem seksa ceļvežiem. Grāmatā autore apspriež zinātniskos atklājumus seksoloģijas un psiholoģijas jomās, runā par seksa nozīmi un pievēršas ne tikai jauniem pāriem, bet arī vecāku cilvēku seksuālās dzīves izaicinājumiem.

Tātad ne tikai seksa rotaļlietas, bet arī grāmatas un diskusijas var palīdzēt uzturēt kvalitatīvas seksuālās attiecības, jo tām ir ļoti liela nozīme katra pāra fizioloģiskajā un emocionālajā dzīvē. Svarīgi ir arī nebaidīties meklēt palīdzību pie seksologiem vai pāru terapeitiem, ja jūtat, ka ir grūti izveidot dialogu ar partneri – tāpēc ir speciālisti, kas spēj skaidrāk redzēt situāciju un veidus, kā problēmas risināt no malas.